
W konkursie wzięło udział 260 osób w wieku od 5 do 52 lat z różnych zakątków Polski. Rozdanie nagród uświetnił występ uczniów ze szkoły w Ocicach.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu uczciła 25. rocznicę pierwszego wydania książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” w Polsce, organizując Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Czarodziejski świat Harry’ego Pottera”. 20 marca uroczyście wręczono nagrody i wyróżnienia oraz otwarto wystawę pokonkursową.
Uczestnicy konkursu mogli wykonać ilustrację, kukiełkę, pracę komputerową lub przestrzenną inspirowaną światem Harry’ego Pottera. Wyzwanie podjęło 260 osób w wieku od 5 do 52 lat z różnych zakątków Polski, m.in. z Raciborza i powiatu raciborskiego, Płocka, Karnina, Tychów, Miechowa, Dziergowic, Kędzierzyna-Koźla, Żor, Rybnika, Głubczyc, Inowrocławia, Dziergowic, Gorzyc, Żernicy, Dzimierza, Lubotynia, Orchowa, Skulska, Ciechowic, Bogunic, Bierunia, Gorzyczek, Kietrza, Pstrążnej i Dębnik. Najczęściej przedstawiano kultowe postacie, takie jak Harry Potter, Hermiona Granger, Zgredek czy Hedwiga, ale także sceny z meczu Quidditcha i czy Patronusy.
Finał konkursu rozpoczął się od występu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Raciborzu-Ocicach, którzy pod kierunkiem bibliotekarki Pauliny Michalak zaprezentowali krótką scenkę pt. „Przepowiednia biblioteki” z profesor Sybillą Trelawney i piątką uczniów w rolach głównych. Po przedstawieniu wręczono nagrody – książki, gry planszowe o pamiątkowe dyplomy.
Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można podziwiać na wystawie pokonkursowej w Galerii Gawra (I piętro biblioteki, ul. Kasprowicza 12) w godzinach otwarcia biblioteki. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie biblioteki.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/
Środowisko, jakość życia, ekologia




![O zimnych kąpielach w bibliotece na Ostrogu. Naukowe spojrzenie na morsowanie [ZDJĘCIA] morsowanie raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/morsowanie-raciborz.jpg)
![Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet [ZDJĘCIA] Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-kobiet.jpg)







![Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach [ZDJĘCIA] Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-biblioteka-markowice.jpg)
![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)





