
Na czele rankingu drożyzny w czerwcu znalazły się słodycze i desery, artykuły tłuszczowe oraz używki.
W czerwcu codzienne zakupy zdrożały o 5,8% rok do roku. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym dynamika wzrostu cen delikatnie przyspieszyła. W maju ogólna podwyżka wyniosła 5,7%, a w kwietniu – 5,6%. – W dużym skrócie można to wyjaśnić utrzymującymi się wysokimi kosztami produkcji i dystrybucji. Na ceny wpływają też drożejące surowce na rynkach światowych oraz konsekwencje wcześniejszej inflacji, które wciąż są odczuwalne w gospodarce. Istotną rolę odgrywają także sezonowe ograniczenia podaży, np. spowodowane anomaliami pogodowymi – komentuje dr Hubert Gąsiński.




![Krzysztof Piersa spotkał się z czytelnikami raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA] Krzysztof Piersa spotkał się z czytelnikami raciborskiej biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/krzysztof-piersa.jpg)












![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)






