
W dobie zmian klimatu i coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych redukcja moratorium budzi obawy o bezpieczeństwo, ponieważ wycinka lasów znacząco potęguje ryzyko powodzi.
Wbrew wcześniejszym obietnicom i społecznym oczekiwaniom Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło redukcję obszarów objętych moratorium na wycinkę lasów, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony organizacji ekologicznych. Decyzja ta, zamiast poszerzać ochronę najcenniejszych przyrodniczo terenów, zmniejsza ją o jedną czwartą mimo braku negatywnego wpływu dotychczasowego moratorium na branżę drzewną.





![O życiowych przejściach i poezji. Spotkanie z Jackiem Molędą w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/jacek-moleda-raciborz-22.jpg)










![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)











