W ramach 25-lecia dobrego sąsiedztwa między Polską a Niemcami raciborska młodzież śpiewała polskie i niemieckie kolędy, recytowano również wiersze i teksty bożonarodzeniowe w obu językach, a całość uświetniły tańce towarzyskie.
Jarmarki Bożonarodzeniowe to prawdziwe święto dla zmysłów. Przyciągają one nie tylko rdzennych mieszkańców, ale i gości z całego świata. Liczne stragany z przeróżnymi świątecznymi cudeńkami, miejscowymi smakołykami czy grzanym winem, nadają świątecznym jarmarkom czarującą, niemal magiczną aurę. Atrakcją wspomnianych jarmarków są różnorodne występy artystyczne. W tym roku, w dniach od 2 do 4 grudnia swój talent prezentowała grupa młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury z Raciborza, pod kierunkiem pana Daniela Rożka i pani Wioletty Cabaj. Promowała ona nie tylko ziemię raciborską, ale całą Polskę. Występy te odbyły się w operze leśnej w Waldbühne Halsbach, obok Sanktuarium Maryjnego w Altötting oraz w miejscowości Waldkraiburg.
W ramach 25-lecia dobrego sąsiedztwa między Polską a Niemcami raciborska młodzież śpiewała polskie i niemieckie kolędy, recytowano również wiersze i teksty bożonarodzeniowe (w obu językach), a całość uświetniły tańce towarzyskie. Ludność niemiecka, a przede wszystkim mieszkająca tam Polonia, w tym również Raciborzanie, nagradzała wykonawców gromkimi brawami. Niejednemu słuchaczowi zakręciła się łezka w oku przy dźwiękach pięknej melodii, polskiej kolędy pt. „Nie było miejsca dla ciebie” oraz utworu „Ave Maria” Franca Schuberta, wykonanej w języku niemieckim. Utalentowanych Raciborzan spotkał ogromny zaszczyt, ponieważ na estradzie przywitał ich najpierw Burmistrz miasta Altötting pan Herbert Hofauer, a następnie specjalnie przybyły z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium – pan Vicekonsul dr Robert Zadura wraz z rodziną. Dodatkiem do wrażeń i emocji była wymiana skromnych upominków wykonanych wcześniej przez młodzież z kół plastycznych i rękodzielniczych z MDK, a także wspólne rozmowy i pamiątkowe zdjęcia w schronisku wraz z panem Konsulem Zadurą.
Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie przepięknej okolicy. Młodzież podziwiała sanktuarium Maryjne oraz stary, średniowieczny, najdłuższy w Europie (1051 m) zamek w Burghausen. W zamku tym mieszkała i zmarła (1485-1502) księżniczka bawarska Jadwiga (Hedwig von Bayern), córka króla Polski, Kazimierza IV Jagiellończyka, pozostawiając na tych terenach ślady swojej działalności i dobroci.
Podczas całego pobytu młodzież przyjęta została bardzo gościnnie. Na każdym kroku można było sie spotkać z życzliwością i uśmiechem Bawarczyków. Raciborzanie mogli poczuć się nie tyle jak u siebie w domu, ale jak wśród prawdziwych przyjaciół.
Dodatkowo nasze młode talenty wpisały się w historię, ponieważ po raz pierwszy… ale o tym już w następnym artykule.
Tekst: Andrzej Białas