
Zdjęcia Ławrywiańca obrazują pielgrzymkę Chasydów do Lelowa w województwie śląskim – miejscowości, w której znajduje się grób cadyka Dawida Biedermana.
Od lat 80. XX w. w rocznicę śmierci cadyka Dawida Biedermana przyjeżdżają do Lelowa Żydzi z całego świata, by pomodlić się przy jego grobie, wierząc, że modlitwa za wstawiennictwem „bożego męża” trafia wprost do Boga. Wystawa „Chasydzi w Lelowie” składa się z czarno-białych fotografii, wykonanych na przestrzeni pięciu lat i obrazujących coroczną pielgrzymkę Chasydów.
Autorem fotografii jest Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Wernisaż wystawy w raciborskim Muzeum (ul. Gimnazjalna 1) zaplanowano na 19 stycznia, na godz. 17:00. Otwarcie ekspozycji poprzedzi koncert w wykonaniu Midraszowego Teatru Żydowskiego, powstałego z inicjatywy Roberta Urbanowskiego (wokal – Katarzyna Janas, Joanna Nitefor, Robert Urbanowski; muzyka – Katarzyna Kwiotek (skrzypce), Nick Peterson (klawisze)). W programie koncertu znajdą się pieśni żydowskie z nurtu klezmerskiego oraz sefardyjskiego, śpiewane po polsku, hebrajsku i jidysz.
Arkadiusz Ławrywianiec (ur. 19.01.1967 w Opolu) jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994-2015 pracował w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem zarządu głównego ZPAF. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego przez Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006 i 2017 był jurorem. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumu fotograficznego „Tajemnice pracowni”.
publ. /k/
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec




![O zimnych kąpielach w bibliotece na Ostrogu. Naukowe spojrzenie na morsowanie [ZDJĘCIA] morsowanie raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/morsowanie-raciborz.jpg)
![Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet [ZDJĘCIA] Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-kobiet.jpg)







![Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach [ZDJĘCIA] Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-biblioteka-markowice.jpg)
![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)




