Kim był „księgonosz”? Czy biblioteka może się zmieścić na 8 m²? I czy to prawda, że w raciborskim szpitalu prowadzona jest terapia… książką? W ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoją bibliotekę” odwiedzamy filię w Szpitalu. Zapraszamy do lektury i obejrzenia archiwalnych, unikatowych zdjęć!
Filia przy Szpitalu Miejskim w Raciborzu na ul. Bema powstała we wrześniu 1961 roku jako czwarta z kolei placówka MBP. Pierwszym miejscem na księgozbiór było pomieszczenie kawiarni „Ruch” o rekordowo małym w historii całej biblioteki metrażu wynoszącym 8 m². Nie stanowiło to wówczas większego problemu, ponieważ przez pierwsze trzy lata działalności filia nie posiadała własnych zbiorów, jedynie wymieniała je raz na kwartał z wypożyczalni głównej. W 1967 roku filię przeniesiono do szpitalnej świetlicy a zbiory (wówczas już własne) ulokowano w zamykanych szafach. Osobne pomieszczenie, biblioteka otrzymała dopiero w 1989 roku. W 2004 r. placówka wyprowadziła się na ulicę Gamowską.
Aktualnie biblioteka znajduje się na najniższym poziomie szpitala (poziom -1) w pok. 29. Praca w bibliotece szpitalnej odbiega od modelu działalności innych filii. Oprócz wypożyczania zbiorów na miejscu, trzy razy w tygodniu „biblioteka na kółkach” odwiedza także oddziały szpitalne i dociera do każdego pacjenta (niegdyś używano nazwy „księgonosz”!). Czytelnicy mogą bezpłatnie wypożyczać bestsellery, literaturę popularnonaukową oraz wiele tytułów czasopism takich jak: „Polityka”, „W sieci”, „Angora”, „Będę mamą” czy „Świat kobiety”. W 2016 roku filia wprowadziła także usługę indywidualnego, głośnego czytania przy łóżkach pacjentów.
– Z doświadczenia wiem, że wspólne, głośne czytanie, to również czas na wspomnienia i rozmowę. Pacjentom proponuję najczęściej literaturę pogodną, relaksującą i uspokajającą, pomagającą rozproszyć złe myśli oraz odwrócić uwagę od problemów związanych z pobytem w szpitalu albo po prostu nudy – mówi Sonia Nieborowska, która czyta pacjentom na oddziałach. Dotychczas filia aktywnie włączała się również w działania promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży – akcję Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, konkursy plastyczne czy spotkania autorskie, współpracując przy tym z praktykantami szkoły medycznej czy wolontariuszami Fundacji dr. Clowna.
Kolejni pracownicy filii: Helena Kozakiewicz, Marzena Radecka, Maria Dąbrowska, Zofia Ślązak, Zofia Szczerba, Anna Purszke, Sonia Nieborowska (nadal).
Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliżymy w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.
oprac./A/
fot. MiPBP Racibórz