Walka ze złym stanem powietrza w Raciborzu napotykała do tej pory wiele przeszkód. Jedną z przyczyn było to, że miasto nie dysponowało wiarygodnymi danymi na ten temat. W sąsiednich miastach od lat funkcjonują certyfikowane stacje pomiaru jakości powietrza, które na bieżąco przesyłają wyniki do wojewódzkiego i krajowego systemu Inspektoratu Ochrony Środowiska. Tak zebrane dane pomagają samorządom w pozyskiwaniu środków rządowych na inwestycje poprawiające jakość powietrza.
11 stycznia 2019 r. w powyższej sprawie Prezydent Raciborza Dariusz Polowy spotkał się w Warszawie z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska Pawłem Ciećko. Prezydent wyjaśnił na czym polega problem naszego miasta i zabiegał o wsparcie. Bardzo wymowna okazała się mapa lokalizacji funkcjonujących stacji pomiarowych. Paweł Ciećko z przychylnością odniósł się do problemów Raciborza i obiecał pomóc w pozyskaniu urządzenia pomiarowego. Pierwszym etapem tej pomocy jest zlecenie wizji lokalnej, podczas której eksperci GIOŚ-u ocenią możliwości instalacji i lokalizacji dla certyfikowanej stacji monitorowana powietrza w Raciborzu.
Działanie powyższe wpisuje się w postulaty mieszkańców oraz radnych Raciborza, apelujących o działania zmierzające do poprawy czystości biosfery miasta. Pozyskanie certyfikowanej stacji monitoringu zanieczyszczenia powietrza było też wpisane w program wyborczy prezydenta Dariusza Polowego. Stacja, o którą miasto stara się w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska ma zostać w całości sfinansowana ze środków rządowych. Rolą samorządu pozostaje jedynie przekazanie gruntu pod tę instalację oraz pokrycia kosztów eksploatacyjnych.
Publ.:/EmZet/
#UM Racibórz