Zorganizowano zbiórkę na budowę pomnika – Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Matki-Polki w Raciborzu sprzedawał broszurki w cenie 3 zł.
W kolejnej odsłonie cyklu raciborska biblioteka prezentuje „Dokumenty życia społecznego” związane z jednym z najbardziej znanych zabytków Raciborza – pomnikiem Matki Polki.
Zbiory raciborskiej biblioteki zawierają zaproszenie na odsłonięcie pomnika, którego uroczystość odbyła się 14 lipca 1973 r. Pomnik jest dziełem artysty rzeźbiarza Jana Borowczaka. Zorganizowano zbiórkę na budowę pomnika – Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Matki-Polki w Raciborzu sprzedawał broszurki w cenie 3 zł. Na okładce broszurki jest widoczny pierwszy projekt pomnika.
W przewodniku po Raciborzu z 1979 r. wydanym przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej i Muzeum w Raciborzu czytamy: „Pomnik jest wyrazem hołdu dla matek Polek, które w czasie niewoli przekazywały z pokolenia na pokolenia mowę i pieśń polską jako największy skarb, wychowywały swoje dzieci w polskim duchu, mężnie znosiły ból po starcie najbliższych, po bohaterach czynów patriotycznych, po poległych w walkach o wyzwolenie ziemi raciborskiej i połączenie jej z macierzą”.
Od czasu tych górnolotnych słów śląska Nike była tłem pamiątkowych fotografii nowożeńców, uroczystości miejskich oraz bohaterką perfomance’u artystki Amy J. Klement. Jest jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych zabytków Raciborza.
Zainteresowani historią pomnika mogą obejrzeć film dokumentalny „Matka Polka” Adriana Szczypińskiego.
Czytaj także:
Informator biblioteczny 1968 – z historii życia raciborskiej biblioteki
Z bibliotecznego archiwum: początki TMZR w Raciborzu [ZDJĘCIA]
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/