Z archiwum raciborskiej biblioteki: pomnik Matki Polki [ZDJĘCIA]

matka polka raciborz
Z archiwum raciborskiej biblioteki: pomnik Matki Polki

Zorganizowano zbiórkę na budowę pomnika – Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Matki-Polki w Raciborzu sprzedawał broszurki w cenie 3 zł.

W kolejnej odsłonie cyklu raciborska biblioteka prezentuje „Dokumenty życia społecznego” związane z jednym z najbardziej znanych zabytków Raciborza – pomnikiem Matki Polki.

- reklama -

Zbiory raciborskiej biblioteki zawierają zaproszenie na odsłonięcie pomnika, którego uroczystość odbyła się 14 lipca 1973 r. Pomnik jest dziełem artysty rzeźbiarza Jana Borowczaka. Zorganizowano zbiórkę na budowę pomnika – Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Matki-Polki w Raciborzu sprzedawał broszurki w cenie 3 zł. Na okładce broszurki jest widoczny pierwszy projekt pomnika.

W przewodniku po Raciborzu z 1979 r. wydanym przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej i Muzeum w Raciborzu czytamy: „Pomnik jest wyrazem hołdu dla matek Polek, które w czasie niewoli przekazywały z pokolenia na pokolenia mowę i pieśń polską jako największy skarb, wychowywały swoje dzieci w polskim duchu, mężnie znosiły ból po starcie najbliższych, po bohaterach czynów patriotycznych, po poległych w walkach o wyzwolenie ziemi raciborskiej i połączenie jej z macierzą”.

Od czasu tych górnolotnych słów śląska Nike była tłem pamiątkowych fotografii nowożeńców, uroczystości miejskich oraz bohaterką perfomance’u artystki Amy J. Klement. Jest jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych zabytków Raciborza.

Zainteresowani historią pomnika mogą obejrzeć film dokumentalny „Matka Polka” Adriana Szczypińskiego.

Czytaj także:
Informator biblioteczny 1968 – z historii życia raciborskiej biblioteki
Z bibliotecznego archiwum: początki TMZR w Raciborzu [ZDJĘCIA]

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here