Do korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji i zmiany modelu pracy na zdalny lub hybrydowy skłonne są przede wszystkim młode osoby, które szukają pracy elastycznej, dopasowanej do ich stylu życia.
W 2020 r., wraz z wybuchem pandemii COVID-19, zaczęła się największa od czasów II wojny światowej transformacja umiejętności pożądanych na rynku pracy. W obliczu przyspieszającej rewolucji technologicznej firmy szukają pracowników dysponujących zarówno kompetencjami miękkimi, jak i zaawansowanymi umiejętnościami cyfrowymi. 67% Polaków pozytywnie ocenia swoją biegłość w korzystaniu z technologii w życiu zawodowym, jednocześnie siedmiu na dziesięciu ogólnie pozytywnie ocenia wpływ rozwoju technologii na rynek pracy w ostatnich latach.
Już dziś dzięki rozwiązaniom chmurowym i mobilnym zespoły w firmach mają możliwość szybkiej i łatwej komunikacji. Średnio co trzecie przedsiębiorstwo w Polsce docelowo planuje połączenie pracy zdalnej z wykonywaniem zadań w siedzibie firmy. Natomiast wśród pracowników 43% uważa, że jesteśmy świadkami końca ery, w której praca na etat była wykonywana w sztywnych ramach czasowych od godziny 9:00 do 17:00.