
Każdy dodatkowy rok bez ograniczeń dotyczących mikrodrobin plastiku może przynieść poziom zanieczyszczenia równy 1,6 mld plastikowych butelek uwolnionych do środowiska.
Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów dotyczących mikrodrobin plastiku, czyli cząstek mniejszych niż 5 mm i zawierających w swoim składzie plastik.
Mikroplastiki są prawie niemożliwe do usunięcia po uwolnieniu do środowiska, co ma niszczący wpływ na przyrodę i zdrowie ludzi. Każdego roku ok. 42 tys. ton mikrodrobin trafia do środowiska podczas stosowania zawierających je produktów. Znaleziono je nawet w glebie w odległej części francuskich Pirenejów i są w stanie dotrzeć z wiatrem aż na Antarktydę.
Tekst przewiduje wyjątki od zakazu. Odstępstwa dotyczą mikroplastiku wykorzystywanego w obiektach przemysłowych czy niektórych leków, nawozów, dodatków do żywności i diagnostyki in vitro. Druga kategoria wyjątków dotyczy mikrodrobin plastiku zamkniętych w celu uniknięcia uwolnienia do środowiska.




![Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra [ZDJĘCIA] Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/vladislav-miczek.jpg)
![Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA] Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/karin-lednicka.jpg)
![Drony, muzyka i szkolenia. Nowe inicjatywy w Tkalni w Kietrzu [ZDJĘCIA] Drony, muzyka i szkolenia. Nowe inicjatywy w Tkalni w Kietrzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/tkalnia-ekologiczna.jpg)
![O zimnych kąpielach w bibliotece na Ostrogu. Naukowe spojrzenie na morsowanie [ZDJĘCIA] morsowanie raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/morsowanie-raciborz.jpg)

![Terytorialsi ćwiczyli w Kuźni Raciborskiej rzut granatem [ZDJĘCIA] Terytorialsi ćwiczyli w Kuźni Raciborskiej rzut granatem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/13-sbot-slaska-brygada-obrony-terytorialnej.jpg)
![Udany start Łamatorów podczas turnieju w Bieruniu [ZDJĘCIA] Udany start Łamatorów podczas turnieju w Bieruniu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/lamator-raciborz-14.jpg)


![Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach [ZDJĘCIA] Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-biblioteka-markowice.jpg)
![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)









