
Wokaliści pochodzący z ziemi raciborskiej spotkali się w studiu Radia Opole i połączyli swoje głosy w wyjątkowej aranżacji świątecznej piosenki autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów.
Magia świąt zaklęta w dźwiękach, autorski tekst i muzyka oraz aranżacja – artyści Górnego Śląska wywodzący się z zespołu wokalnego Miraż nagrali pierwszy singiel otwierający projekt “Jesteśmy Stąd – my som stond”. Utwór w drugiej połowie grudnia trafi na serwisy streamingowe.
Inicjatorkami projektu są Maria Biskup, organizatorka licznych wydarzeń kulturalnych oraz Hania Hołek, piosenkarka i songwriterka. – To projekt łączący tradycyjne kolędowanie ze współczesną kulturą młodych artystów wywodzących się z Górnego Śląska. To misja, potrzeba dzielenia się pasją, powrót do korzeni, a przy tym promocja regionu śląskiego oraz najważniejsze: wspólne kolędowanie. Pandemia zatrzymała plany nagraniowe, ale po czasie okazała się również motorem napędowym do wspólnego muzycznego działania w rodzinnych stronach. Nasze ‘pochodzenie’ było inspiracją do tytułowej nazwy oraz idei projektu – tłumaczą.
Singlowi towarzyszyć będzie teledysk z udziałem artystów. W planach jest nagranie kolejnych utworów, a docelowo wydanie albumu długogrającego.

W projekcie wezmą udział uczestnicy “Koncertów Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych” z utworami Elżbiety i Andrzeja Biskupów. Pierwsze utwory ich autorstwa powstały pod koniec lat 90., tuż po powodzi tysiąclecia. – Wszelkie poczynania niosły ze sobą potrzebę wypowiedzenia emocji, które przybrały kształt słowa i muzyki ofiarowanej na czas Bożego Narodzenia. Kolejne edycje świątecznych koncertów, płyta charytatywna i wiele innych projektów stały się przyczynkiem do sukcesywnego wzbogacania autorskich utworów świątecznych, które w roku 2022 układają się w zbiór 50 utworów – mówią twórcy.
“Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych” to wydarzenie, które niezmiennie od ponad 20 lat gromadzi liczną publiczność w parafii św. Mikołaja w Raciborzu, gdzie proboszczem jest ks. Adrian Bombelek. Pieśni, które dotychczas mogliśmy usłyszeć na żywo podczas koncertów, zyskają w projekcie nowe brzmienie.
Pierwszy singiel został nagrany w Radiu Opole pod czujnym okiem uznanego realizatora dźwięku Andrzeja Czubińskiego, jednego z twórców legendy Studia M. Autorem aranżacji do utworu jest wybitny pianista, kompozytor i producent Paweł Harańczyk, który ma na koncie współpracę z wieloma znakomitymi artystami polskiej sceny muzycznej.

Honorowy patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt finansowy jest ze środków Miasta Racibórz.
Wszystkie informacje dotyczące projektu będą pojawiały się w social media: facebook.com/koledygornegoslaska, instagram.com/koledygornegoslaska i na TikToku „koledygornegoslaska”.

oprac. /kp/





![O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach [ZDJĘCIA] O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/Azja-Joanna-Lyko-Dominik.jpg)
![Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA] Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/zamek-piastowski-ferie-zimowe-cioca-od-klockow.jpg)






![Zima pełna pasji. Taneczne i kreatywne ferie w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA] Zima pełna pasji. Taneczne i kreatywne ferie w Raciborskim Centrum Kultury](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-rck-taniec.jpg)
![Komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece. Pierwszy tydzień pełen przygód [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-ferie-zimowe.jpg)
![Mali Odkrywcy Sztuki pożegnali karnawał kolorowym balem [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/mali-odkrywcy.jpg)



![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)
![Amelia Lipa prezentuje nowy singiel „Dom” [WIDEO] amelia lipa](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/amelia-lipa.jpg)
![Saksofon bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA] [WIDEO] Saksofon bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/koncert-umuzykalniajacy-rck.jpg)
![Drony, muzyka i szkolenia. Nowe inicjatywy w Tkalni w Kietrzu [ZDJĘCIA] Drony, muzyka i szkolenia. Nowe inicjatywy w Tkalni w Kietrzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/tkalnia-ekologiczna.jpg)




