Telewizor OLED a QLED – czym się różnią? Który wybrać?

Szukając nowego telewizora, większość osób zaczyna od dokładnej lektury specyfikacji technicznej. Łatwo w niej wychwycić informację na temat rodzaju matrycy – pojawiają się informacje o tym, czy jest to LED, QLED czy OLED. To jeden z elementów wpływających na innowacyjność sprzętu, a także jego cenę. Czym właściwie różni się OLED i QLED i na którą opcję lepiej postawić? Pora przyjrzeć się bliżej tym skrótom i sprawdzić, jakie mamy możliwości wyboru także w kontekście polecanych producentów!

Co to jest QLED?

Aby móc wyjaśnić, czym jest QLED, musimy zacząć od technologii LED, czyli light-emitting diode. QLED to udoskonalona technologia LED, a jej nazwa nawiązuje do nanocząsteczek kwantowych i oznacza quantum dot light-emitting diode. Jak to działa w praktyce? Na specjalnej folii rozmieszczone są kropki różnej wielkości, przez które przechodzi wiązka białego światła. W efekcie procesu powstaje światło o specyficznym widmie, które pozwala uzyskać czyste kolory podstawowe RGB. Łatwo to zauważyć na ekranie – kolory są wówczas dobrze nasycone, żywe, wspaniale prezentujące się w filmach przyrodniczych, podróżniczych, ale również w grach i filmach sensacyjnych.

- reklama -

Ważną zaletą technologii QLED, do niedawna będącej wyłącznością marki Samsung, jest fakt, że jest tańsza niż technologia OLED. Oprócz modeli Samsunga, sprzęty QLED od niedawna możemy znaleźć również w ofercie TCL.

Czy to rozwiązanie ma wady? W porównaniu z OLED nie oddaje perfekcyjnie głębokiej, nieprzeniknionej czerni. Samsung, jako twórca technologii QLED wychodzi jednak naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, którym zależy na dopracowaniu tego aspektu, oferując rozbudowane technologie optymalizacji obrazu poprawiające kontrast barw tak, by prezentowały się one w najbardziej naturalny sposób.

OLED – czym różni się od QLED?

Pora przejść do technologii OLED. To już nie poprawiona technologia LED, lecz prawdziwa rewolucja. Mamy tutaj do czynienia bowiem z samoświecącymi pikselami (organic light-emitting diode), które nie wymagają dodatkowego podświetlenia. Przekłada się to na możliwość uzyskania doskonałego kontrastu, zaprezentowanie na ekranie najdrobniejszych szczegółów, pokazanie niuansów barw w sposób niedostępny dla innych technologii. Miłośnicy doskonałego obrazu docenią głęboką, doskonałą czerń i czystą biel.

Mocną stroną telewizorów OLED jest również wysoka częstotliwość odświeżania, co przekłada się na płynność prezentowanych obrazów.

Po stronie wad należy jednak zaliczyć cenę – telewizory OLED są generalnie droższe niż QLED czy LED. Im większa przekątna, tym zwykle różnica w cenie jest większa.

Telewizory tego typu znajdziemy w ofercie czołowych producentów RTV – stosunkowo duży wybór ma Sony, ale możemy przeglądać również dostępne modele takich marek, jak Philips, Samsung, LG. Trzeba być przygotowanym na wydatek powyżej 5000 zł za telewizory o niewielkiej przekątnej do czterokrotności tej sumy, gdy mówimy o większych ekranach.

OLED czy QLED – co wybrać?

Chociaż rodzaj matrycy jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór telewizora, nie powinien być decydującym. Dobrze przyjrzeć się innym aspektom, które pomogą zdecydować, czy model, któremu uważniej się przyglądamy, będzie dobrą inwestycją. Osobom szczególnie zainteresowanym wysoką jakością tego, co widać na ekranie, warto doradzić uważne sprawdzenie technologii optymalizacji obrazu – producenci oferują bardzo zaawansowane rozwiązania w tym zakresie.

Zarówno telewizory OLED, jak itelewizory QLED cieszą się zainteresowaniem klientów. Dobrze przed zakupem konkretnego modelu sprawdzić recenzje użytkowników, którzy przed nami zdecydowali się na określone urządzenie.

Sprawdź telewizory QLED od Samsunga w MediaMarkt.pl!

[artykuł reklamowy]

- reklama -

66 KOMENTARZE

    • Qledy natomiast z matrycą IPS mają niezła czerń, lecz w ciemnym pomieszczeniu będzie widać bluming, lub ghosting jak kto woli, zjawisko narasta pod kątem.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj