
Przed dworcem wprowadzano elementy miejskiej zieleni – dzięki temu obecnie rośnie tam 1,5 raza więcej drzew, a powierzchnia biologicznie czynna terenów sięga 61 arów.
Rozbudowa układu drogowego po południowej stronie dworca PKP w Gliwicach powiązana z powstaniem i oddaniem do użytku centrum przesiadkowego zmierza ku końcowi. Pojawiły się podłużne rabaty z dwunastoma platanami klonolistnymi, obsadzone ozdobnymi trawami, niskimi krzewami i bujnie kwitnącymi miododajnymi bylinami, m.in. kocimiętką i jeżówką, a wzdłuż nich – pierwsze z 31 wygodnych i podświetlanych ławek z drewnianymi siedziskami przewidzianych w całej przestrzeni placu przed dworcem. Drzewa nasadzono w regularnych, geometrycznych układach, tworząc spójną kompozycję z 23 innymi okazami.





![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)

![„Racibórz prozą zaczarowany” po raz dwunasty. Znamy zwycięzców konkursu [ZDJĘCIA] „Racibórz prozą zaczarowany” po raz dwunasty. Znamy zwycięzców konkursu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/slawek-gortych-21.jpg)




![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)










