Bezpieczny wypoczynek nad wodą. O czym trzeba pamiętać?

woda alkohol
Fot. freepik.com

Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny, trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo w takich miejscach zależy w dużej mierze od nas samych.

Upalna pogoda sprawia, że wiele osób wolny czas spędza nad wodą. W czerwcu w Polsce odnotowano 48 utonięć, a w lipcu – według wstępnych danych – aż 72. Policja apeluje o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą. – Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi – tłumaczą mundurowi.

- reklama -

Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

– Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni) oraz w czasie burzy, mgły – kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów, gdy wieje porywisty wiatr. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło – radzi policja.

Nie należy wchodzić do wody i nie pływać po spożyciu alkoholu, a także nie przystępować do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia organizm. Lepiej też nie pływać bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. – Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne. W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast wyjdźmy z wody – apelują stróże prawa.

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

Zażywając kąpieli słonecznych, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

– Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka. Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu,czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków. Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu – mówią policjanci.

Nie należy też zapominać, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Podczas urlopu złodzieje nie próżnują, trzeba więc zwracać uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Ważne numery telefonów nad wodą: 112 – ogólny numer ratunkowy, 601 100 100 – WOPR.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj