Stacja Młodych i Raciborski Urban Lab na nowym dworcu

stacja mlodych raciborski urban lab
Elżbieta Franiczek z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz oraz Magdalena Wieder z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej uczestniczyły w "Europe Goes Local & Democracy Reloading workshops" w Lublinie

Władze Raciborza postanowiły podzielić przestrzeń na nowym dworcu kolejowym na dwie części o szczególnym znaczeniu społecznym.

Na mocy umowy zawartej z PKP S.A. Miasto Racibórz podjęło decyzję zagospodarowania 700 m² powierzchni nowego dworca na cele publiczne. Decyzja o sposobie zagospodarowania tej przestrzeni została podjęta po wielu konsultacjach z mieszkańcami, spotkaniach z różnymi grupami społecznymi, liderami, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz biznesu, a co najważniejsze – po poznaniu opinii młodzieży. Władze miasta postanowiły podzielić tę przestrzeń na dwie części o szczególnym znaczeniu społecznym.

- reklama -

Pierwsza część, nazwana Stacją Młodych, zostanie przeznaczona dla młodzieży, stanowiąc przestrzeń społeczno-kulturalną, która ma na celu stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi młodych ludzi. Stacja Młodych będzie miejscem, gdzie młodzież będzie miała możliwość rozwijania swoich umiejętności, ucząc się partycypacji społecznej, zdobywając biznesowe know-how, budując motywację i nawiązując międzynarodowe relacje. To miejsce pomoże młodym zrozumieć, że mają rówieśników z podobnymi problemami i potrzebami. Będzie można tam spędzić czas, pracując lub odpoczywając w oczekiwaniu na zajęcia szkolne, pociąg czy autobus.

Druga część to Raciborski Urban Lab, którego głównym celem będzie promowanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Przestrzeń będzie stworzona jako miejsce, gdzie samorząd, biznes, mieszkańcy i organizacje społeczne mogą się spotykać. Ponadto służyć będzie jako przestrzeń do wspólnej pracy (co-working) oraz spotkań organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, które chcą realizować różne inicjatywy na rzecz rozwoju miasta.

Aby jak najlepiej przygotować się do wdrożenia tego przedsięwzięcia, Elżbieta Franiczek z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz oraz Magdalena Wieder z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej uczestniczyły w „Europe Goes Local & Democracy Reloading workshops” w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Tam zdobyły doświadczenie i wiedzę w obszarach polityki młodzieżowej, pracy z młodzieżą oraz partycypacji młodzieży w życiu publicznym. Jak tłumaczy raciborski magistrat, wiedza ta z pewnością przełoży się na innowacyjne rozwiązania, które zostaną wdrożone zarówno w Stacji Młodych, jak i w Urban Labie, otwierając przed młodymi ludźmi ogromne możliwości rozwoju i angażując ich w kształtowanie przyszłości Raciborza.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj