Młodzi melomani z klas I-III raciborskich szkół podstawowych poznali cztery rodzaje z dziewięciu saksofonów: sopranowy, altowy, tenorowy i barytonowy.
Listopadowy koncert umuzykalniający upłynął pod znakiem saksofonu i jego różnych rodzajów. Instrumenty zaprezentował Łukasz Matuszek, a towarzyszyła mu na fortepianie Zuzanna Cieszko. Łukasz Matuszek jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu i obecnie uczy w szkołach muzycznych w Bielsku-Białej i Żywcu, a Zuzanna Cieszko to absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.
Młodzi melomani z klas I-III raciborskich szkół podstawowych poznali cztery rodzaje z dziewięciu saksofonów: sopranowy, altowy, tenorowy i barytonowy. Te cztery są podstawowe, a pozostałe to ich odmiany. W arkana budowy, skali i stroju saksofonu wprowadził młodą publiczność Franciszek Borysowicz, który koncerty umuzykalniające realizuje od 41 lat. Podkreślił szczególnie, że saksofon mimo metalowego korpusu zaliczany jest do instrumentów drewnianych, ponieważ ma drewniany stroik.
Podczas koncertu prezentowana była głównie muzyka filmowa: od słynnej bajki Disney’a „Kraina lodu” z przepiękną muzyką Kristen Andersena na fortepian, przez „Piękną i Bestię” i motyw przewodni z filmu autorstwa Alana Menkena, po „Alladyna” z muzyką skomponowaną również przez tego amerykańskiego kompozytora. Wybrzmiała również „Pszczółka Maja” na saksofon barytonowy autorstwa Czecha Karela Svobody. A do „Różowej Pantery” Henry Manciniego chętni uczniowie prezentowali improwizację taneczną. Wybrzmiały również gorące i temperamentne utwory: hiszpańskiego kompozytora Fererra Ferrena „Baghira” oraz mała suita latynoska autorstwa Jerome Naulais, która była połączeniem cha-chy i walca.
Franciszek Borysowicz i goszczący w RCK muzycy byli pod ogromnym wrażeniem, że dzieci zapamiętały nazwy wszystkich saksofonów, żywo reagowały na muzykę i wykazały się dużą wiedzą muzyczną. Na koniec podziękowały kwiatami, które są nieodłącznym elementem koncertów, podobnie jak elegancki strój – savoir vivre koncertów umuzykalniających.
fot. RCK
oprac. /kp/