Jesteśmy połączeni. Interaktywna rzeźba stanęła w bibliotece

"Jesteśmy połączeni" – Zuzia Łapka

Rzeźba, wystawa fotografii i spotkanie z pisarką – raciborska biblioteka przypomina Igora Mitoraja, jednego z najwybitniejszych polskich artystów o światowej sławie.

Przestrzeń raciborskiej biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 wzbogaciła się o tajemnicze dzieło sztuki – czarny monolit, z którego wyrastają dwie półprzezroczyste dłonie, a pod żywiczną skórą widoczne są miedziane przewody ułożone jak naczynia krwionośne. Rzeźba „Jesteśmy połączeni” autorstwa Zuzi Łapki to zaproszenie do refleksji nad ludzką więzią i energią. Interaktywna instalacja zawitała do Raciborza dzięki współpracy biblioteki z ojcem artystki, Krzysztofem Łapką. 4 września w Galerii Gawra odbędzie się wernisaż jego fotografii poświęconych rzeźbiarzowi Igorowi Mitorajowi. Zaplanowano też spotkanie z Agnieszką Stabro, autorką biografii Igora Mitoraja.

- reklama -

– „Jesteśmy połączeni” to spotkanie poprzez interaktywną rzeźbę w dotyku i dźwięku. Instalacja odlanych z żywicy dłoni, wyposażonych w systemy przewodów, które przewodzą prąd, czyli energię, która nieustannie płynie w naszych ciałach. Jest to zarówno energia wysoka, jak i niska, różna jak różne są nasze ciała, ale płynie ona w nas wszystkich jednakowo. Dotykając dłoni, możemy doświadczyć, jak jesteśmy nią połączeni, jak stanowimy energetyczną jedność. Zachęcam do eksperymentowania tego połączenia w sobie, z innymi, z wszystkimi – komentuje Zuzia Łapka. Rzeźba powstała w ramach programu mikrograntowego Medialabu Katowice i była prezentowana na przełomie października i listopada 2019 r. w Katowicach. Można było też jej doświadczać jesienią 2020 r. na wystawie pt. „Pierwszy zmysł” w krakowskiej Cricotece. Rzeźba powstała przy współpracy i zaangażowaniu: Szymona Malinowskiego, Tomka Manderli, Filipa Twarkowskiego i Gracjana Jeżewskiego.

Zuzia Łapka (ŁAPKI) to absolwentka Arteterapii w Katowicach. Łapie wiele inspiracji z przestrzeni, wyrażając je poprzez łączenie różnych form sztuki. Zajmuje się tworzeniem instalacji, rzeźbą, wideo, masażem, ruchem i ekspresją ciała w tańcu oraz sztuką performance. W swoich pracach czasami łączy mocno od siebie odległe dziedziny, zapraszając osoby do pełnej interakcji ze sztuką, a wręcz kreowania jej samej. Organizuje i prowadzi też twórcze warsztaty arteterapii.

W marcu 2024 r. obchodzono 80. rocznicę urodzin Igora Mitoraja, jednego z najwybitniejszych polskich artystów o światowej sławie. Minęło też 20 lat od największej wystawy jego prac prezentowanych w Polsce, w tym niezapomnianych monumentalnych rzeźb na głównym rynku Starego Miasta w Krakowie. W bibliotecznej Galerii Gawra będzie można zobaczyć wystawę „Mitoraj w Krakowie” Krzysztofa Łapki – fotografa, animatora kultury, mieszkającego i tworzącego w Rybniku, pomysłodawcę i współorganizatora Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO, organizatora Rybnickiego Festiwalu Podróżników KARAWANA, licznych warsztatów i spotkań fotograficznych. Wernisaż uświetni spotkanie z Agnieszką Stabro – autorką powieści biograficznych, stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 r., absolwentką wiedzy o kulturze oraz animacji kultury na Uniwersytecie Warszawskim, autorką książek „Życie listami pisane. Zbeletryzowana opowieść o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej”, „Masz na imię Camille” poświęconej Camille Claudel oraz wydanej w 2022 r. „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu”. Wydarzenie odbędzie się 4 września o godz. 18:00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj