Ekopracownia pod chmurką powstanie w Studziennej [ZDJĘCIA]

Ekopracownia pod chmurką powstanie w Studziennej
Ekopracownia pod chmurką powstanie w Studziennej

Pracownia ma być wyjątkowym miejscem, które zachęci uczniów do nauki poprzez eksplorację i zabawę na świeżym powietrzu.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Raciborzu-Studziennej powstanie „Ekopracownia pod chmurką” pod nazwą „Pracownia Natury: Zielone Wędrówki”. Na utworzenie miejsca szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 70 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkład własny wynosi 17,5 tys. zł. Symboliczną tabliczkę odebrali podczas rozstrzygnięcia konkursu „Ekopracownia pod chmurką 2024” zastępca prezydenta Raciborza Michał Kuliga i dyrektor ZSP nr 4 Ilona Fichna.

- reklama -

Pracownia ma być wyjątkowym miejscem, które zachęci uczniów do nauki poprzez eksplorację i zabawę na świeżym powietrzu. Pojawi się wiata edukacyjna, czyli przestrzeń do prowadzenia zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu. Umożliwi ona integrację uczniów z otaczającą przyrodą poprzez obserwację i badania. Ławki zapewnią wygodne i stabilne miejsce do odpoczynku i nauki, umożliwią również nauczycielom przeprowadzenie lekcji na zewnątrz. Będą też ławostoły z grami edukacyjnymi. Zaplanowani również terenową grę edukacyjną, która rozwija umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości i współpracy w formie interaktywnej zabawy oraz integruje wiedzę z różnych dziedzin, takich jak biologia, geografia i ekologia.

W pracowni znajdzie się budka lęgowa dla ptaków, która zapewni im bezpieczne schronienie i zintegruje uczniów z lokalnym ekosystemem. Poprzez takie działanie zostaną oni zachęceni do obserwacji i poznawania różnych gatunków oraz ich zachowań. Dzięki ulowi edukacyjnemu uczniowie dowiedzą się z kolei o roli pszczół w ekosystemie oraz znaczeniu pszczelarstwa dla ludzkości. Ścieżka sensoryczna zachęci ich do eksploracji przyrody za pomocą zmysłów, rozwinie percepcję i koncentrację, a stacja meteorologiczna umożliwi pozyskanie wiedzy na temat podstawowych pojęć i zjawisk związanych z pogodą i klimatem oraz prowadzenie obserwacji i pomiarów meteorologicznych przez uczniów.

Nie zabraknie zieleni – stworzenie harmonijnej i relaksującej przestrzeni będzie sprzyjała nauce oraz poprawie samopoczucia, a zachęcanie do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu wpłynie korzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne uczniów.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj