Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie raciborskim. Służby i zbiornik w pełnej gotowości

Fot. Jacek Wojciechowicz/Facebook

Odra w Chałupkach i Krzyżanowicach przekroczyła stany alarmowe.

Dzisiaj, 14 września, od godz. 14:00 Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla obszaru powiatu raciborskiego. Obowiązuje ono we wszystkich gminach: Racibórz, Krzanowice, Krzyżanowice, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Nędza, Kuźnia Raciborska i Kornowac. Zapewni to lepszą koordynację pracy służb zaangażowanych w akcję przeciwpowodziową.

- reklama -

– Noc z piątku na sobotę i dzisiejsze przedpołudnie minęły w Raciborzu, jak na okoliczności, spokojnie. Praktycznie nie doszło do podtopień. Tunele drogowe są w pełni przejezdne. Odra na ten moment zbliża się do osiągnięcia poziomu 4 m. Wszystkie służby działają 24/h. Decydujące będą kolejne dwa dni. Tym bardziej, że w północnych Czechach występują bardzo silne opady deszczu wraz z porywistym wiatrem. Ta aura zmierza w naszym kierunku. Dlatego też wszyscy musimy być czujni i zachować pełną gotowość, gdyby sytuacja uległa pogorszeniu – napisał w południe prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz na swoim Facebooku. Niedługo potem nieprzejezdny z powodu zalania stał się wiadukt na ul. Piaskowej. Służby przystąpiły do wypompowania wody.

Fot. Jacek Wojciechowicz/Facebook

Rano Odra przekroczyła w Chałupkach stan alarmowy wynoszący 420 cm o 24 cm. Po południu stan alarmowy został też przekroczony w Krzyżanowicach. O godz. 15:50 poziom rzeki w Chałupkach wynosił 517 cm, w Krzyżanowicach 552 cm, a w Raciborzu-Miedoni – 549 cm. Prognozowany poziom Odry na niedzielę to nawet 810 cm.

Co ze zbiornikiem Racibórz Dolny? Jak informują Wody Polskie, wraz z Polderem Buków pozostaje on w gotowości do pracy. – Urządzenia i budowle hydrotechniczne pracują prawidłowo i zgodnie ze swoimi funkcjami. M.in. na rzece Kłodnicy w Gliwicach przy ul. Portowej podniesiono segmenty jazu aby umożliwić spływ wód wysokich. Zamknięto dla żeglugi Odrzańską Drogę Wodną od Raciborza do Ujścia Nysy oraz Kanał Gliwicki (od połączenia z rzeką Odrą do śluzy Dzierżno) i Kanał Kędzierzyński. Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach rozigliczyli jaz odrzański Ujście Nysy aby możliwy był bezpieczny spływ wód wezbraniowych. Pracują również mechanizmy innych jazów odrzańskich – przekazały Wody Polskie. Wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach zachowują niezmiennie rezerwę powodziową, większą od wymaganej, i gotowe są w razie konieczności do przyjęcia fali wezbraniowej.

Źródło: powiatraciborski.pl/starostwo/stany_wod

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj