Młodzi raciborzanie poznali tajemnice klawesynu [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Młodzi raciborzanie poznali tajemnice klawesynu
Młodzi raciborzanie poznali tajemnice klawesynu

Podczas koncertu dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak działa klawesyn i wysłuchać utworów granych przez Natalię Olczak.

W Raciborskim Domu Kultury odbył się drugi w tym roku szkolnym koncert umuzykalniający. Tym razem uczniowie raciborskich szkół podstawowych z klas I-III uczestniczyli w lekcji muzyki, której bohaterem był klawesyn – instrument powstały w XV w. i będący przodkiem fortepianu. Wydarzenie odbyło się tradycyjnie w trzech grupach, aby każdy z młodych słuchaczy mógł lepiej poznać magię dźwięków. Wśród gości znalazł się wiceprezydent Raciborza Michał Kuliga, który z wielką przyjemnością wziął udział w spotkaniu, wykonując nawet zadania Franciszka Borysowicza prowadzącego koncerty od 43 lat.

- reklama -

Na klawesynie, będącym kopią flamandzkiego instrumentu z XVIII w., grała Natalia Olczak – absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a także największej szkoły muzyki dawnej w Europie – Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei, członkini zespołu muzyki dawnej Cohaere Ensemble. Podczas koncertu dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak działa klawesyn – dźwięk powstaje dzięki plektronowi, rodzajowi kolca, który zarywa strunę po naciśnięciu klawisza. Natalia Olczak wprowadziła młodych słuchaczy w świat muzyki dawnej, prezentując utwory takie jak: „Bascia Flammignia” autorstwa Antonia Valente – klawesynisty i organisty z XVI-wiecznego Neapolu, taneczny „Kurant” Louisa Couperina związany z dworem Ludwika XIV, fragment suity F-dur stworzony przez Jana Sebastiana Bacha dla jego dzieci czy „Jupiter” autorstwa Antonia Forqueraya, który zachwycał dwór Ludwika XIV swoją wirtuozerią.

Kolejny koncert odbędzie się 26 listopada, a dzieci będą mogły poznać violę da gambę – inny niezwykły instrument z przeszłości.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj