Realizując program współpracy, pomiędzy RCK a PWSZ, Studenckie Koło Naukowe Fotografii Artystycznej FOTON, podjęło wyzwanie współorganizacji i przeprowadzenia warsztatów fotograficznych dla młodzieży.
Bogaty program warsztatów i ogromne zainteresowanie uczestników sprawiło, że zaplanowane na trzy dni warsztaty, stały się jedynie wstępem do szerokiego świata fotografii. W toku realizacji programu, postanowiono, więc je kontynuować w najbliższej przyszłości. Już w kolejnym dniu, 7 lutego o godz. 10:00 (tj. po oficjalnym zakończeniu warsztatów), grupa miłośników fotografii klasycznej pojawiła się w pracowni fotografii i multimediów Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu. W związku z trwającą sesją egzaminacyjną w tym okresie, możliwe stało się przyjęcie tak licznej grupy młodzieży zainteresowanej fotografią – niebędącej studentami kierunku: Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Jednak, jak wspomina członkini FOTONU Agnieszka Gogolewska – studentka II roku tego kierunku, która wybrała specjalność: obraz cyfrowy i fotograficzny – „Dziewczyny podczas plenerów pytały nie tylko o fotografię, ale również o samą Uczelnię i specjalność: obraz cyfrowy i fotograficzny. Warsztaty fotograficzne okazały się dobrą okazją do zaprezentowania nie tylko bazy dydaktycznej Uczelni, ale również konkretnych efektów pracy kadry naukowo-dydaktycznej. Widać było od samego początku, że uczestnicy są ciekawi, zadawali dużo pytań, ale też sporo się napracowali. Fotografia tradycyjna wymaga trochę wysiłku, chociaż początkowo wydawali się nieco przestraszeni, to poradzili sobie bardzo dobrze, co widać na wywołanych materiałach. Wiele emocji przyniosła także technika otworkowa. Robienie zdjęć zwykłym pudełkiem na pewno było czymś niesamowitym dla uczestników. Myślę, że możemy mieć nadzieję na przyszłych członków Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON, a na pewno każdy z nich pomyśli, zanim naciśnie spust migawki.”
Zróżnicowaną wiekowo grupę uczestników w pierwszym dniu podzielono na trzy zespoły w celu usprawnienia realizacji założonego programu warsztatów. Uczestnicy, zapoznając się ze sprzętem i materiałami fotograficznymi, a przede wszystkim konkretnymi przykładami z zakresu istoty fotografowania, mieli okazję zdobyć określony zasób wiedzy teoretycznej i technicznej, która posłuży im w przyszłości do odnajdywania najmniej skomplikowanego sposobu uzyskiwania najlepszego technicznie negatywu oraz nienagannego pozytywu. Głównym założeniem warsztatów było kształtowanie umiejętności poszukiwania nowych sposobów oraz dróg ekspresji twórczej poprzez dokonywanie świadomych wyborów określonych kadrów. Umiejętność dostrzegania odpowiednich motywów, podyktowanych wrażliwością i poczuciem estetyki autora fotografii oraz umiejętne wyodrębnianie ich z pozornie obojętnego otoczenia, to podstawa wszelkich działań w tej dyscyplinie sztuki. Stąd próba uświadomienia uczestnikom warsztatów, że od wyboru motywu, jego należytego skomponowania, oświetlenia a przede wszystkim autorskiego „JA”, zależy wartość obrazu. Był to główny motyw, który się przewijał przez wszystkie etapy powolnego wchodzenia w tajniki fotografii.
Ten „dotyk” fotografii, obok wiedzy teoretycznej w formie wykładów – bogato ilustrowanych pokazami konkretnego sprzętu fotograficznego oraz omówieniem jego budowy i przeznaczenia, umożliwił również młodzieży sprawdzenie tej wiedzy w praktyce, w trakcie ćwiczeń plenerowych, w atelier fotograficznym oraz ciemni fotograficznej. Ćwiczenia praktyczne miały na celu zapoznanie młodych adeptów sztuki fotografowania z klasycznymi technikami i technologiami fotograficznymi, jak również wprowadzenie do nowych technologii cyfrowych oraz korzystanie z programów multimedialnych. Plenerowe doświadczenia młodzieży, mającej możliwość wypróbowania szerokiego spektrum sprzętu fotograficznego od specjalnie przystosowanych pudełek kartonowych przez aparaty małoobrazkowe po średnio-formatowe lustrzanki (klasyczne i cyfrowe), zwieńczone zostały przygodą w ciemni fotograficznej. To profesjonalnie wyposażone, wielostanowiskowe laboratorium fotograficzne obok pracowni fotografii i multimediów, pozwoliło odsłonić rąbek tajemnicy powstawania obrazu fotograficznego na błonach fotograficznych różnych rodzajów oraz barytowych papierach fotograficznych. Celowe zastosowanie różnorodnych błon negatywowych, chemii fotograficznej oraz technologii, pozwoliło uczestnikom przekonać się, jak wiele można osiągnąć, stosując odpowiednio dobrane materiały fotograficzne podczas klasycznej obróbki fotografii czarno-białej. Młodzież miała również okazję doświadczyć, jak bardzo trwałe są to materiały. Odpowiednio przechowywane po wielu latach nie tracą nic na wartości.
Jedna z uczestniczek warsztatów – Martyna Pękała, tak dziś wspomina swoją przygodę z fotografią w Instytucie Sztuki PWSZ w Raciborzu. „Warsztaty nauczyły mnie różnych technik fotograficznych (luksografii, fotografii otworkowej), tego jak ją odbierać i jak traktować. Pozwoliły mi na pracę z profesjonalnym sprzętem. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy odnośnie kompozycji, kadrowania, światła i wielu innych.
Podczas tych kilkudziesięciu godzin warsztatów, młodzież miała okazję zapoznać się również z bardzo szeroką i aktywną działalnością Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON, realizującego swoje statutowe zadania od trzech lat. Na początku warsztatów, w ramach integracji z grupą uczestników warsztatów, przedstawiciele Koła: Marcin Komorowski i Krzysztof Zielosko przedstawili prezentacje multimedialne, ukazujące działalność i osiągnięcia Koła oraz ilustrując szerokie spektrum uprawianej przez poszczególnych członków fotografii. Pokaz ten, w bardzo przystępny dla współczesnego odbiorcy sposób, wskazał kierunki i tendencje fotografii światowej ostatnich czasów. Stosując różnorodne formy i metody pracy – członkowie FOTONU, jako przyszli twórcy, ale również nauczyciele przedmiotów artystycznych, mieli okazję podzielić się swoją wiedzą, pasją oraz umiejętnościami pedagogicznymi. Wykorzystując różnorodne środki dydaktyczne od literatury fachowej, przez foliogramy, konkretny sprzęt fotograficzny oraz multimedialne prezentacje, odsłaniali kolejne płaszczyzny sztuki fotografowania.
Dzięki bardzo dobrej organizacji oraz ogromnemu zaangażowaniu grupy studentów (Agnieszka Gogolewska, Brygida Januszek, Krystyna Komorowska, Marcin Komorowski, Kamil Materzok, Krzysztof Zielosko – członkowie SKNFA FOTON), możliwa była realizacja tak intensywnych i bogatych tematycznie warsztatów fotograficznych. Budowa aparatu fotograficznego, rodzaje aparatów i obiektywów, ich wpływ na jakość zdjęcia, parametry ekspozycji, głębia ostrości, kompozycja obrazu fotograficznego, preselekcja czasu i przysłony, czułość materiałów fotograficznych, proces powstawania zdjęcia na materiale światłoczułym, moment fotograficzny, punkt mocny w obrazie, kontrast, rytm, odbicie – to tylko niektóre z tematów omówionych podczas warsztatów. Zagadnienia z obszaru historii i teorii fotografii, następnie skonfrontowane zostały z praktyką w plenerze, studio i laboratorium fotograficznym, gdzie na konkretnych przykładach wyjaśnione zostały kolejne kwestie.
Niesprzyjające warunki atmosferyczne, stosunkowo krótki czas na realizację tak ambitnego programu i zróżnicowana wiekowo grupa, jak się okazało nie stanowiły przeszkód w realizacji zadań i osiągnięciu bardzo ciekawych rezultatów. W efekcie końcowym zarejestrowano wiele interesujących kadrów, które w ciągu najbliższych 2 miesięcy posłużą, jako materiał do kolejnych ćwiczeń, aby ostatecznie ukazać się w formie po-warsztatowej wystawy fotografii w Galerii Raciborskiego Centrum Kultury. Ten intensywny, kilkudniowy maraton fotograficzny zakończono sympatycznym akcentem w formie spotkania przy herbacie i słodkich dodatkach, które wraz z pamiątkowymi certyfikatami przygotowała Pani Dyrektor Raciborskiego Domu Kultury – mgr Janina Wystub, inicjatorka warsztatów.
W tej sympatycznej atmosferze, uczestnicy wraz z organizatorami mieli okazję wymienić poglądy na temat fotografii oraz ustalić plan dalszych działań, ponieważ jak się okazało, wszyscy entuzjastycznie wyrazili wolę dalszego doskonalenia swojego warsztatu fotograficznego.
Pan Dariusz Kolorz – uczestnik warsztatów – tymi oto słowami, skierowanymi do organizatorów podsumował spotkanie. ”Chciałbym podziękować za warsztaty poświęcone fotografii, podczas których, naprawdę wiele się nauczyłem. Tworzą je ludzie pełni pasji do tego, co robią i jestem wdzięczny, że chcą się tą pasją z nami dzielić. Przez ten krótki okres zostało poruszone wiele kwestii dotyczących fotografii (metod, technik) o których nawet nie miałem pojęcia. Dzięki warsztatom miałem możliwość poznać osoby, które również interesują się fotografią jak ja i za to jeszcze raz pragnę gorąco podziękować prowadzącym warsztaty – za ich zaangażowanie, za wspaniały, luźny nastrój i ich profesjonalizm. Dziękuję!”
Prowadząca warsztaty fotograficzne
Gabriela Habrom-Rokosz
opiekun naukowy
SKNFA FOTON
Zobacz fotogalerie:
Mam nadzieję, że będą się uczyć podstaw i tajników fotografii cyfrowej. Na przedstawionych fotkach prezentowana jest nauka zakładania kliszy filmowej do koreksu /naczynie do wywoływania filmów/z lat 70-80tych . Widać również
radziecką Smienę – pierwsza fotka. Ale to pewnie fotki z lat kiedy kółko ,,kwitło,,
Ja tam bym się o ten koreks i smienę nie martwił. Jeżeli warsztaty prowadzi pani Rokosz to wszystko pod kontrolą 🙂 Ta kobieta potrafi przekazać wiele i temu kto zaczyna przygodę z aparatem oraz tym którzy już śmigają. Sam byłem jednym z założycieli FOTONU (wtedy student) więc wiem że wszystko jest w dobrych ręach.
pozdrawiam
Problem w tym, żeby zrozumieć sens fotografii. Przecież, to człowiek jest twórcą śladu, który pozostawił czas. Rodzaj narzędzi nie ma tu znaczenia. Dzięki za miłe słowa uznania. Widać żmudna praca pedagoga nie poszła na marne. Pozdrawiam!
Moj tata zawsze mowil, ze jesli ktos nie ma pieknej duszy, to nie zrobi dobrego zdjecia. oczy sa zwierciadlem duszy, a aparat to trzecie oko. zawsze mam go przy sobie. zycie jest piekniejsze gdy sie przez nie patrzy z dystansem.
Jarek
[b][color=#0000ff]A jak jest się osobą dorosłą ,chcąca poszerzyć swoją wiedzę
w zakresie fotografii ,to gdzie w naszym mieście można się dokształcić? Czy w
takich warsztatach jak w/w można wsiąść udział?[/color][/b]