Ujawnione papierosy doprowadziły do nielegalnej rozlewni

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili największy w 2009 roku transport nielegalnych papierosów oraz pierwszą w tym roku nielegalną rozlwenię alkoholu.

 

- reklama -

W wyniku prowadzonych działań funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili i zatrzymali prawie 21 000 paczek, pochodzących z przemytu, papierosów oraz zlikwidowali nielegalną rozlewnię alkoholu, gdzie zabezpieczyli kompletną linię produkcyjną wraz z akcesoriami oraz ponad 2 600 litrów nielegalnych wyrobów spirytusowych. Wartość ujawnionych nielegalnych towarów akcyzowych szacuje się na 320 000 złotych. 

 

Ujawnienie większości papierosów tj. 20 000 paczek, było efektem kontroli dostawczego Mercedesa Sprinter; ujawnienie rozlewni wraz z nielegalnym alkoholem oraz pozostałych papierosów było następstwem przeszukania miejsca zamieszkania kierowcy Mercedesa.

 

 

 

 

 

Mercedes Sprinter został zatrzymany do rutynowej kontroli na terenie Bielska Białej, w rejonie jednej ze stacji paliw. Pojazdem kierował 36-letni mieszkaniec Bielska Białej. Gdy funkcjonariusze poprosili kierowcę o otwarcie części ładunkowej okazało się, że cały środek wypełniony był dużymi foliowymi workami, w których znajdowały się paczki papierosów z ukraińskimi znakami skarbowymi akcyzy. Późniejsze dokładne ich przeliczenie   wykazało, że w dostawczym Mercedesie mężczyzna przewoził 20 000 paczek papierosów (prawie 400 000 sztuk) wartości około 120 000 złotych. Podejrzewając, że kierujący pojazdem trudni się handlem nielegalnymi papierosami i może je magazynować, podjęto decyzję o przeszukaniu miejsca jego zamieszkania. Jakież było zaskoczenie funkcjonariuszy, gdy w trakcie przeszukania zamieszkałej przez kierowcę prywatnej posesji, oprócz dodatkowych – ponad 800 paczek papierosów bez polskiej akcyzy, ujawnili kompletną linię produkcyjną do odkażania, rozlewania i rozcieńczania spirytusu, a także 2 613 litrów wyrobów spirytusowych (2 060 litrów 95 % spirytusu i 553 litry wytworzonego z niego różnego rodzaju alkoholu) wartości około 200 000 zł. Nielegalna „fabryka” alkoholu znajdowała się w jednym z dwóch pomieszczeń garażowych. Funkcjonariusze znaleźli tam dwie 50-litrowe metalowe beczki (typu KEG), połączone gumowymi wężami z aparaturą do odkażania alkoholu z zamontowanymi specjalnymi filtrami oraz kompresorem. Oprócz tego ujawnili substancje chemiczne służące do wytrącania substancji skażającej ze skażonego spirytusu przemysłowego, różnego rodzaju plastykowe i szklane pojemniki wypełnione skażonym i odkażonym alkoholem, 3 kapslownice, ponad 20 kg różnego rodzaju nakrętek na butelki, 32 kg różnych etykiet (zarówno z nazwami polskimi jak i czeskimi), około 400 sztuk polskiej i czeskiej banderoli znaków skarbowych akcyzy, foliowe osłonki termokurczliwe i plastykowe dozowniki do butelek oraz zapasowe filtry. Na miejscu funkcjonariusze znaleźli też pojemniki ze sztucznymi barwnikami i substancjami smakowymi, gdyż część odkażonego spirytusu była mieszana z wodą, zabarwiana, wzbogacana smakowo, a dopiero potem rozlewana do przygotowanych szklanych butelek. W ten sposób w prymitywnych, niehigienicznych warunkach oprócz np. „spirytusu rektyfikowanego” powstawała „oryginalna śliwowica”, „wódka” czy inne „markowe alkohole”, które trafiały potem do nielegalnej sprzedaży m.in. na targowiska.

 

 

 
 

 

 

 

Drugie z pomieszczeń pełniło rolę magazynu. Tu znajdowała się większość z ujawnionych na posesji 2 000 litrów alkoholu. Przechowywana była w różnej pojemności szklanych i plastykowych butelkach i włożona do kartonowych pudeł. Część z ujawnionego alkoholu znaleziono także w stojącym na terenie posesji dostawczym Fordzie Transicie. Zapakowane do niego 110 litrów, już wyprodukowanego alkoholu (wódki), prawdopodobnie przygotowane było do rozwiezienia do miejsc dystrybucji.

 

Ilość znalezionych etykiet, nakrętek i innych akcesoriów pozwala przypuszczać, że „produkcja” alkoholu odbywała się na dużą skalę. Niewykluczone, że ze względu na bliskość granicy alkohol trafiał   do sprzedaży zarówno na polski jak i czeski „czarny” rynek.

 

 

 
 

 

 

 

Całość ujawnionego nielegalnego towaru akcyzowego (alkoholu i papierosów) zatrzymano. Zatrzymano także 36-letniego mieszkańca Bielska Białej oraz zabezpieczono znalezione na posesji urządzenia linii produkcyjnej oraz pozostałe akcesoria. Na poczet przyszłej grzywny zabezpieczono również dwa należące do zatrzymanego mężczyzny pojazdy. Na chwilę obecną 36-latkowi przedstawiono zarzut posiadania towarów akcyzowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. W tej sprawie prowadzone są dalsze czynności.

 

Łączną wartość ujawnionych w Mercedesie i na terenie bielskiej posesji nielegalnych towarów akcyzowych szacuje się na ponad 320 000 złotych. Gdyby trafiły do nielegalnej sprzedaży, Skarb Państwa straciłby około 250 000 złotych.

 

Dla porównania, w   roku ubiegłym funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali nielegalne towary akcyzowe (alkohol i papierosy) na kwotę ponad 4 000 000 złotych. 

 

Ujawniona w Bielsku Białej rozlewnia, to już kolejna, a pierwsza w tym roku, ujawniona przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie Śląska.   W ubiegłym roku rozlewnię z największą ilością nielegalnego alkoholu ujawnili funkcjonariusze, na   początku marca, na terenie jednego z magazynów w Zabrzu, gdzie oprócz specjalnych urządzeń zabezpieczono ponad 10 000 litrów spirytusu. Na ślad    podobnej nielegalnej rozlewni funkcjonariusze SG   natrafili w połowie sierpnia na terenie Katowic. W jednym z warsztatów samochodowych usytuowanych w dzielnicy Zawodzie,   ujawnili 6 700 litrów nielegalnego, wysokoprocentowego spirytusu wraz z kompletną linią produkcyjną służącą do odkażania skażonego chemicznie rozcieńczalnika spirytusowego .   Do ujawnienia największej ilości alkoholu w wyniku kontroli drogowej doszło w pod koniec stycznia ubiegłego roku w Łaziskach Górnych, kiedy to w dostawczym Volkswagenie funkcjonariusze ujawnili 420 litrów nielegalnego spirytusu w 84 plastykowych 5-litrowych pojemnikach oraz 600 pustych butelek, etykiet i nakrętek. Łącznie w roku ubiegłym na skutek prowadzonych działań operacyjno-śledczych oraz kontroli na szlakach komunikacyjnych, bazarach i innych miejscach   funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili i zatrzymali prawie 45 000 litrów nielegalnego alkoholu (niemal dwa razy więcej niż w 2007 roku) wartości ponad 3 000 000 złotych.

 

Ujawniony w Mercedesie Sprinterze transport pochodzących z przemytu papierosów, to jeden z największych tego typu transportów ujawniony przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej od przyłączenia Polski do Strefy Schengen. Więcej o ponad 10 000 paczek ujawnili funkcjonariusze ŚOSG w rejonie Goczałkowic, pod koniec kwietnia ubiegłego roku, kiedy to w wytypowanym do kontroli Citroenie Jumpy znaleziono foliowe worki, wypełnione 30 300 paczkami papierosów z ukraińską akcyzą pochodzącymi z przemytu. Natomiast największy skład i miejsce dystrybucji nielegalnych papierosów ujawniono na terenie prywatnej posesji w miejscowości niedaleko Bielska-Białej. W wyniku przeszukania przydomowego garażu ujawniono w nim prawie 23 000 paczek papierosów z ukraińskimi znakami skarbowymi akcyzy, które w większości miały trafić do sprzedaży na rynek austriacki i włoski, gdzie ich wartość mogła wzrosną nawet kilkukrotnie. Łącznie efektem prowadzonych w roku ubiegłym działań było zatrzymanie prawie 2 mln 900 tys. sztuk nielegalnych papierosów wartości ponad 1 mln złotych ( o ponad 400 tys. sztuk więcej niż w 2007 roku) .

 

Zmiana sposobu działania Straży Granicznej po zniesieniu kontroli na granicach wewnętrznych UE, przeniesienie obszaru działania w głąb kraju i prowadzenie kontroli przez mobilne patrole na szlakach komunikacyjnych pozwalają ujawniać przewozy nielegalnych towarów akcyzowych, a wnikliwa analiza takich przypadków i żmudna praca operacyjno-śledcza doprowadzają do miejsc ich wytwarzania, składowania i dystrybucji, a także zatrzymywania organizatorów i obnażania mechanizmów przestępczej działalności.

 

oprac./ab/

       

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj