Czy można równocześnie chłodzić i grzać?

Pompy ciepła to urządzenia, które można wykorzystać zarówno w celu wytworzenia ciepła oraz jako klimatyzację. W gospodarce skojarzonej może ona być wykorzstana w obu celach równocześnie.

Mogą one służyć do ogrzewania domów, biur, szkół, szpitali, basenów, hal magazynowych i sportowych oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Można je także stosować jako urządzenia obniżające temperaturę płynu chłodzącego, który uzywany jest w chłodnictwie i klimatyzacji. Skojarzenie dwóch stron wykorzystujących równocześnie stronę zimną i ciepłą pompy ciepła daje efekty nie tlko ekonomiczne a także, a może przede wszystkim, ekologiczne.

- reklama -

 

Pompy ciepła w gospodarce skojarzonej charakteryzują się wysokim współczynnikiem wydajności cieplnej. W klasycznej pompie ciepła wykorzystywane jest ciepło z jej górnego źródła. Jeżeli jednocześnie będzie wykorzystywane ciepło zarówno z dolnego, jak i górnego źródła, to znaczy urządzenie będzie jednocześnie grzało i chłodziło. Zachodzi wówczas klasyczny przykład  gospodarki skojarzonej z wykorzystaniem pompy ciepła, a realizowany w niej obieg termodynamiczny będzie obiegiem chłodząco-grzewczym. 

 

Przykładem gospodarki skojarzonej może być wykorzstanie pompy ciepła stosowane w zakładach  mleczarskich. W tym przypadku odprowadzane ciepło podczas chłodzenia mleka (dolne źródło ciepła) wykorzystywane jest do podgrzewania wody potrzebnej do celów technologicznych, np. mycie zbiorników i rurociągów, ogrzewanie pomieszczeń itd. Podobnym przykładem jest zastosowanie pompy ciepła w zakładach mięsnych. Ciepło odprowadzane z chłodni, w których przechowywane są wędliny i mięso, po przejściu przez pompę jest wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj