PEAD – duża pomoc w rosnącej biedzie

Kryzys ekonomiczny odczuwalny jest przez coraz więcej ludzi, szczególnie przez osoby o niskich wynagrodzeniach, bezrobotne, niepełnosprawne, emerytów, rencistów  i rodziny wielodzietne.

Nieustanna podwyżka opłat czynszowych i medialnych  oraz cen artykułów spożywczych i usług pogłębia ubóstwo wielu osób w naszym kraju. Tym bardziej współpraca gmin ze Śląskim Bankiem Żywności w ramach kontynuacji kolejnej edycji unijnego programu pomocy żywnościowej dla najuboższych PEAD jest bardzo potrzebna.

- reklama -

 

W tym roku do udziału w programie zgłosiło udział 7 gmin wiejskich z terenu powiatu raciborskiego oraz stowarzyszenie „Tęcza” dla własnych placówek. Łącznie z tej pomocy od kwietnia do listopada 2009 roku skorzysta około 2.600 najuboższych mieszkańców wiosek oraz miast Kuźnia Raciborska i Krzanowice. Racibórz już drugi rok nie włączył się do programu PEAD realizowanego przez Śląski Bank Żywności a grupę najuboższych, wytypowanych przez OPS zgłosił CARITAS, który otrzymuje taki sam towar lecz globalnie w mniejszych ilościach.

 

W bieżącym roku Unia Europejska przeznaczyła większe środki finansowe na realizację programu PEAD dzięki czemu asortyment artykułów spożywczych zwiększony został z 11 do 17 pozycji. Tak więc beneficjenci Śląskiego Banku Żywności w ciągu roku otrzymają 60 kg towaru na osobę, czyli o 10 kg więcej niż w roku ubiegłym. Będzie to: mąka, kasza, mleko UHT, mleko w proszku, masło, ser topiony, ser twardy, dania gotowe, krupnik, makaron świderki, makaron krajanka, płatki kukurydziane, musli,dżemy, herbatniki, kawa zbożowa „Instant”.

 

Unijny program pomocy żywnościowej PEAD od 2004 roku jest realizowany w powiecie pod patronatem Starosty Raciborskiego a koordynowany przez pełnomocnika z  PCPR. Natomiast w gminach koordynacją  i rozdawnictwem  zajmują się takie organizacje jak OSP i KGW przy ofiarnej pomocy i wsparciu Ośrodków Pomocy Społecznej.

 

Śląski Bank Żywności w Rudzie Śląskiej realizuje również akcję pod hasłem żywność dla szkół – „Napełniamy talerzyk dla ucznia”. Celem jest wsparcie szkół podstawowych i gimnazjalnych w dożywianiu uczniów. Jest to duża pomoc dla stołówek z uwzgłędnieniem wszystkich korzystających z nich uczniów. Z terenu naszego powiatu z tego programu pomocowego korzysta jedynie od lat Szkoła Podstawowa w Kuźni Raciborskiej. Wprowadzenie do posiłków darowanych surowców pozwala  za zaoszczędzone w ten sposów środki finansowe wzbogacić jadłospis. Istnieje jeszcze możliwość włączenia się raciborskich szkół do programu „Napełniamy talerzyk ucznia” po skontaktowaniu się ze Śląskim Bankiem Żywności.

 

/KN/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj