Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Instytut Transportu Samochodowego i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wystosowały apeluje o zmianę obecnego stanu technicznego rowerów.
W ubiegłym roku policjanci ruchu drogowego prowadzili ogólnopolską kampanię edukacyjną pod nazwą „Rowerem bezpiecznie do celu”. W tym roku, ta i inne inicjatywy, mające na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów na polskich drogach, będą kontynuowane.
Każdego roku w Polsce dochodzi do około 6 tysięcy wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których ponad 500 z nich ginie, a około 5 tysięcy zostaje rannych. Wielu zdarzeniom można byłoby zapobiec, gdyby rower był sprawny technicznie i właściwie wyposażony.
Nowe rowery, oferowane do sprzedaży w sklepach, hurtowniach czy supermarketach, bardzo często nie spełniają wymogów obowiązkowego wyposażenia roweru.Policja zatem przypomina, żeby rower mógł uczestniczyć w ruchu drogowym, powinien być obowiązkowo wyposażony w:
– światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – z przodu;
– światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające – z tyłu;
– co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
– dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Zasadniczym problemem wśród rowerzystów poruszających się po drogach, jest brak oświetlenia oraz elementów odblaskowych. Po zapadnięciu zmroku lub podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, rowerzyści są często niewidoczni na drodze, a przez to narażeni na niebezpieczeństwo. Najprostszym, ale skutecznym rozwiązaniem tego problemu, może być fabryczne i trwałe wyposażenie roweru w elementy odblaskowe, umieszczone z przodu z tyłu oraz po bokach roweru.
Policja zwraca się do producentów, importerów oraz dystrybutorów rowerów, które ostatecznie będą oferowane do sprzedaży, aby pojazdy te były wyposażone w podstawowe elementy bezpieczeństwa ruchu.
/w/