Ok. 300 mln zł przeznaczy w tym roku Fundusz Pracy na pomoc bezrobotnym w spłacie kredytów hipotecznych na zakup mieszkania.
Od 6 sierpnia bezrobotni, którzy mają takie kredyty, będą mogli składać wnioski w tej sprawie. Maksymalna kwota pomocy – to 1,2 tys. złotych miesięcznie przez rok. Obejmie ona spłatę raty kapitałowej wraz z bieżącymi odsetkami. Pieniądze trzeba będzie oddać po upływie dwóch lat w nieoprocentowanych ratach.
Na dopłatę do kredytu mogą liczyć osoby, które utraciły pracę lub zakończyły prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej po 1 lipca 2008 r. Warunkiem otrzymania pomocy będzie zarejestrowanie się w urzędzie pracy i uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Z pomocy skorzystają także małżonkowie, z których tylko jedno straciło pracę, ale kredyt zaciągnęli na wspólne mieszkanie. Nie mają przy tym znaczenia zarobki drugiego z małżonków.
Pomoc otrzymają również te osoby, które ubezpieczyły swoje kredyty hipoteczne od bezrobocia. Będą mogły skorzystać z tego zabezpieczenia, a jednocześnie dostać pożyczkę od państwa, z której czasowo będą spłacane ich zobowiązania
Wnioski będzie można składać do 31 grudnia 2010 r. Potem ustawa straci moc. We wniosku należy m.in. wyjaśnić swoją sytuację życiową i przyczyny braku możliwości spłaty kredytu. Urząd pracy przekaże wniosek staroście, który będzie miał 30 dni na wydanie decyzji przyznającej pomoc. Decyzję ma przekazać do Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie odpowiadał za wypłaty.
Co najmniej 30 dni przed terminem wpłaty pierwszej zwracanej raty starosta poinformuje o tym, że trzeba zacząć spłacać pożyczkę oraz poda wysokość miesięcznej raty. Wskaże też numer rachunku bankowego Urzędu Pracy, na który należy dokonywać wpłat.
W przypadku trudnej sytuacji materialnej, która uniemożliwia lub utrudnia zwrot pomocy, starosta będzie mógł odroczyć termin płatności, rozłożyć na raty, umorzyć w całości lub w części spłatę zobowiązania.
/MaS/