Ciepło w domu jest szczególnie ważne. Liczy się tutaj nie tylko oszczędność, ale także wpływ na środowisko naturalne. i jakość ogrzewania.
Ekologiczne ogrzewanie nie jest już jedynie nowinką technologiczną. Jest to nowoczesny i stosunkowo tani sposób na ciepły dom, jak również uzyskiwanie energii elektrycznej. Ważne jest to jakie paliwo wybrać i jakie kotły kupić. Ekologiczne to takie paliwa, które nie powodują zanieczyszczenia środowiska. Coraz częściej problem ekologicznego ogrzewania jest doceniany przez samorządy. Kolejne gminy korzystają z dofinansowania WFOŚiGW w Katowicach na realizację programów ograniczania niskiej emisji. Tym razem Zarząd zdecydował o udzieleniu pożyczki na ten cel do kwoty 360 tys. zł gminie Krzyżanowice. Zadanie przewiduje likwidację do końca 2010 roku przestarzałych źródeł ciepła opalanych węglem na nowoczesne, proekologiczne kotły. Dzięki temu zmniejszona zostanie znacznie emisja zanieczyszczeń pyłowo – gazowych.
Ten typ ogrzewania zapewniają kotły Generator typu KW-GR sterowane za pomocą dmuchawy z mikroprocesorowym sterownikiem z wyświetlaczem cyfrowym. Zastosowana technologia spalania sprawia, że parametry tych kotłów są nieporównywalnie lepsze od innych kotłów na paliwa stałe oferowane przez firmę (tilgner.com.pl ) z Pleszewa.
W ofercie firmy ponadto znajdują się ekologiczne kotły retortowe typu EKR z palnikiem węglowym opalane eko-groszkiem oraz kotły tłokowo-miałowe typu KTM na miał, groszek czy eko-groszek. Tilgner produkuje również kotły parowe. Najnowszym nabytkiem firmy jest nowoczesne urządzenie do cięcia plazma. Zastosowane tego urządzenia podniesie jeszcze bardziej jakość produkowanych wyrobów. W najbliższym czasie w zakładzie zostanie uruchomiona linia produkcyjna na której pracować będą roboty spawalnicze.
Opracowanie przy współpracy Wytwórni Kotłów C.O. Tilgner 63-300 Pleszew, ul. Piaski 30, tel/faks 062 742 1003, e-mail [email protected].
Z kolei w ofercie firmy SAS wśród kotłów tradycyjnych, zasypowych dostępne są zarówno kotły bez nadmuchu, węglowe (NWG, UWG) jak i ze sterowaniem i nadmuchem na węgiel i miał (NWT, UWT, MI). Dla użytkowników coraz istotniejszą rolę przy doborze kotła odgrywa zachowanie maksymalnego poziomu komfortu obsługi, jego regulacyjność, bezpieczna eksploatacja, ekologiczne spalanie. Odpowiedzią na wymagania tego typu w ofercie ZMK jest grupa kotłów z automatycznym podawaniem paliwa, wielodobowych, w zależności od konstrukcji przystosowanych do spalania eko-groszku (GRO-ECO), miału (ECO), bądź biomasy (np. pelety, owies, pestki) – AGRO-ECO.
Zakres produkowanych mocy (9-250 kW) pozwala na szerokie ich zastosowanie od budownictwa jednorodzinnego po budynki użyteczności publicznej, produkcyjne, usługowo-handlowe. ZMK „SAS” ciągle pracuje nad rozwiązaniami grzewczymi odpowiadającymi aktualnym potrzebom użytkowników poprawiając jakość ich wykonania, dostosowując rozwiązania konstrukcyjne do optymalnego spalania opału, nawet nie najlepszej jakości. Zanim jednak nowe rozwiązanie kotła trafi na rynek, jest poddawane szczegółowym testom w laboratorium ZMK „SAS”.
Opracowanie przy współpracy ZMK „SAS” 28-100 Busko-Zdrój, Owczy, ul. Przemysłowa 3 tel. 041/378 46 19, faks 041/370 83 10, e-mail: [email protected]
/w/