OC – nierozłączny towarzysz szczęśliwego kierowcy…

W jednym z wcześniejszych  artykułów staraliśmy się pokrótce przedstawić kilka podstawowych zasad oraz rad, jak zachować się w tak stresującym zdarzeniu drogowym, jakim jest stłuczka… Dziś chcemy przybliżyć temat polis OC.

W artykule przedstawimy kilka faktów związanych z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego za szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu (do ubezpieczenia OC zastosowanie ma ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. Nr 124 z 2003r., poz. 1152 z późn.zm.)).
W artykule o zasadach postępowania w razie stłuczki podkreślaliśmy, że ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla wszystkich posiadaczy samochodów zarejestrowanych w Polsce.
OC dotyczy zdarzenia, do którego doszło w związku z ruchem pojazdu, co oznacza, iż nie odnosi się wyłącznie do faktycznego przemieszczania się pojazdu, ale dotyczy także szkody, która zaistniała przy wsiadaniu bądź wysiadaniu z pojazdu, przy jego załadowywaniu bądź rozładowywaniu, w czasie postoju, zatrzymani lub garażowania pojazdu. Sprawca wypadku posiadający polisę OC, w razie wystąpienia szkody podczas wyżej wymienionych sytuacji nie ponosi finansowych konsekwencji z własnej kieszeni.
Jaka oferta najlepsza !! Wzrost liczby pojazdów mechanicznych poruszających się po polskich drogach skutkuje wzrostem liczby ubezpieczycieli, którzy oferują OC. Konkurencja na rynku ubezpieczycieli komunikacyjnych jest ogromna. Firmy wręcz prześcigają się w dodatkowych produktach, które mogą byś świadczone bezpłatnie do wykupionej polisy.
Wybierając firmę ubezpieczeniową należy zorientować się w rynku. Porównać stawki i oferty konkretnych polis OC. W prasie i Internecie można odnaleźć wiele na ten temat. Od lat dokonywane są analizy porównawcze najciekawszych ofert z rynku ubezpieczycieli komunikacyjnych. Radzimy jednak, aby szczególną uwagę zwracać na np.:
cenę polisy,
tempo likwidacji szkody,
średni czas oczekiwania na decyzję dotyczącą wypłaty odszkodowania,
honorowane zniżki za bezszkodową jazdę,
limity kilometrowe i kwotowe znajdujące się w podstawowym assistance.

- reklama -

Zwracamy uwagę, także na sposób zakupu polisy. Sposób zawarcia umowy z ubezpieczycielem nie ma znaczenia.  Jednakże pragniemy przestrzec !!! W artykule o zasadach zachowania w razie stłuczki wskazywaliśmy na przypadki, kiedy funkcjonariusz Policji miał zastrzeżenia co do ważności blankietu polisy, który ma postać wydruku. Takie zdarzenie może mieć miejsce w sytuacji, gdy zakupiliśmy polisę przez Internet. Oryginalny dokument otrzymamy wówczas drogą pocztową w kilka do kilkunastu dni po zakupie. W tym czasie dostajemy drogą internetową potwierdzenie nabycia polisy, które drukujemy. I właśnie to tego rodzaju formularzy może mieć zastrzeżenia Policja. Dlatego w przypadku zakupu ubezpieczenia OC przez Internet zalecamy zrobić to na tyle wcześniej, aby czas między wygaśnięciem „starej” polisy a otrzymaniem „nowej” pokrywał się.

Konsekwencje braku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego za szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu. Wyobraźmy sobie taką straszną sytuację – w wypadku, który spowodowaliśmy ginie ojciec wielodzietnej rodziny. W takiej sytuacji sprawca pokrywa koszty wszystkich następstw szkody. Zobowiązani wówczas jesteśmy wypłacić stosowne odszkodowanie, zwrócić koszty pogrzebu, płacić rentę osieroconej rodzinie co najmniej do ukończenia przez dzieci 18. roku życia, co w wielu przypadkach może przekroczyć nasze możliwości finansowe (tj. przekroczyć wartość naszego majątku). Nie posiadając ubezpieczenia OC koszty naprawienia szkody będziemy musieli pokryć sami, z własnej kieszeni do wysokości posiadanego majątku (nieruchomości, ruchomości, oszczędności, bieżących dochodów itd.).
Dodatkowo należy pamiętać, iż fakt posiadania lub braku ubezpieczenia OC może być kontrolowane przez Policję, Straż Graniczną, celników, Inspekcję Transportu Drogowego. W przypadku stwierdza brak OC, wymienione służby informują Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie  właściciela pojazdu obciąża opłatą karną. Opłaty karne dokładnie określone są w atr. 88 wspomnianej już ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wysokość opłaty karnej może osiągać równowartość:
500 euro (około 2 tys. zł) w przypadku samochodu osobowego,
800 euro (około 3150 zł) w przypadku ciężarówki i autobusu,
100 euro (około 390 zł) w przypadku pozostałych pojazdów.
Wielu z nas już po czasie orientuje się, że minął okres obowiązywania zawartej z ubezpieczycielem umowy dotyczącej OC. Dla spóźnialskich wysokość kary wynosi:
20 %  wyżej wymienionej opłaty od określonego rodzaju pojazdu – w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni,
50 % %  wyżej wymienionej opłaty od określonego rodzaju pojazdu w przypadku gdy okres ten nie przekracza 14 dni,
100 % %  wyżej wymienionej opłaty od określonego rodzaju pojazdu  – w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.

Gdy brak ubezpieczenia ujawni się przy okazji kolizji czy wypadku postępowanie odszkodowawcze podejmie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i wypłaca poszkodowanym odszkodowania. Nie ujdzie to jednak sprawcy na sucho!!! Fundusz uruchamia wobec sprawcy szkody postępowanie regresowe, czyli  dochodzi zwrotu wypłaconych odszkodowań i świadczeń. Nieubezpieczony sprawca może być pewien, że UFG wystąpi do niego z regresem nawet na drodze postępowania sądowego.
Oprócz dużych kar pieniężnych nakładanych przez UFG z tytułu braku ubezpieczenia OC możemy spodziewać się automatycznego wyeliminowania pojazdu z ruchu drogowego, czyli odholowania auta na parking policyjny,  co wiąże się z kosztami holowania oraz parkingu.
Perspektywa pozbawienia nas auta na „środku drogi” bądź też płacenie ogromnego odszkodowania za szkody będące wynikiem wypadku, którego sprawcą byliśmy powinna być wystarczającą przestrogą przed próbą uchylania się przed wykupem ubezpieczenia OC. Koszty kupna polisy w porównaniu do ewentualnych konsekwencji jej braku wydają się naprawdę niewielkie. Dlatego pamiętajmy, aby skrupulatnie przejrzeć oferty firm świadczących ubezpieczenia komunikacyjne, a następnie dokonać mądrego wyboru, który ochroni nas przez przed finansowymi konsekwencjami wyrządzonych szkód, mogących obciążyć nas na wiele lat!!  

 

czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj