Pożyczka w gronie najbliższych. Czy umowa jest konieczna?

W świetle prawa pożyczanie pieniędzy jest umową, zgodnie z którą pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność dłużnika , określoną ilość pieniędzy, pożyczkobiorca zaś zobowiązuje się zwrócić tę kwotę w określonym czasie.

Czy konieczna jest umowa na piśmie? Pożyczki  w gronie najbliższych udzielana między osobami, które sobie nawzajem ufają, wydają się być  korzystne. Jednak w rzeczywistości nikt nie jest w stanie przewidzieć sytuacji losowych ani tym bardziej tego, jak się w związku z nimi zachowa druga strona. Warto zatem wiedzieć, jakie prawa dają przepisy pożyczkobiorcy oraz tym, którzy im pożyczają pieniądze.

- reklama -

 

W świetle prawa pożyczanie pieniędzy jest umową, zgodnie z którą udzielający pożyczki, czyli pożyczkodawca (wierzyciel) i zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy, czyli zaciągającego pożyczkę (dłużnika), określoną ilość pieniędzy, pożyczkobiorca zaś zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy w określonym terminie.

 

Pożyczanie pieniędzy w rodzinie lub gronie przyjaciół i stopień pokrewieństwa między stronami umowy nie ma żadnego znaczenia. Za pożyczkę bez umowy nie grozi kara. Jeżeli jednak pożyczonymi bez umowy pieniędzmi finansowana jest np. jakaś inwestycja załóżmy budowa domu, a kwota pożyczki jest wysoka, wówczas urząd skarbowy będzie zainteresowany skąd pochodzą pieniądze. Jeśli podatnik nie udokumentuje skąd wziął pieniądze, będzie to znaczyło, że pieniądze pochodzą z nielegalnego źródła. Dlatego też, jeżeli wartość pożyczki przekracza kwotę 500 złotych, to umowa pożyczki powinna być stwierdzona na piśmie. Jest to jednak forma zastrzeżona jedynie dla celów dowodowych. W przypadku pożyczenia kwoty 500 zł i mniej, umowa pożyczki może być zawarta w dowolnej formie np.  ustnej. Jednakże należy pamiętać, iż w przypadku sporu między stronami to właśnie pisemna umowa będzie dowodem przed sądem, że w ogóle takowa umowa została zawarta oraz jakie były jej postanowienia. Umowa pożyczki w formie pisemnej będzie podstawą do treści której można się odwołać w razie sporu.

 

Właściwie sporządzona umowa pożyczki powinna posiadać określone strony pożyczki,  jej wartość, czyli kwotę jaka została pożyczona oraz termin oraz termin i sposób spłaty. W przypadku braku ustalenia terminu zwrotu pożyczki, zaciągający pożyczkę powinien zwrócić pożyczoną kwotę w terminie 6 tygodni. Pożyczka nawet w gronie przyjaciół może dodatkowo zostać obciążona odpłatnością. W takiej sytuacji najczęściej strony pożyczki albo umawiają się na określone odsetki, albo ustalają odsetki ustawowe.

 

/ps/

 

czytaj także: Bezpłatna porada prawna. Zadaj pytanie >>

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj