Prof. Jan Miodek o poznawaniu wiedzy – XLVI

Czytelniczka Portalu raciborz.com.pl zastanawiała się czy powiedzenie: jesteś częścią wiedzy, którą poznałeś, jest poprawne. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, wiedzę się poznaje czy zdobywa? Czytelniczka Portalu zastanawia się nad wariantywnością konstrukcji: poznawać, zdobywać i posiadać wiedzę. Która z form jest poprawna?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek:  Gdybym miał to jakoś ukonkretnić i nadać temu postać takiej sentencji, pewnej prawdy o charakterze uniwersalnym, to bym powiedział: jesteś częścią wiedzy, którą poznałeś, którą posiadłeś, którą zdobyłeś. Jednak wiedzę się ma, czyli się posiada i w odniesieniu do wiedzy  dopuszcza się tę formę posiadać, niekoniecznie mieć. Tu może być ta forma uroczystsza – posiadać. No i wiedzę się też zdobywa, osiąga się jakiś poziom wiedzy, więc w tym kontekście bardziej by mi odpowiadała ta zamiana: nie poznanie wiedzy, ale zdobywanie wiedzy, które owszem, jest związane z procesem poznawania.

 

Słuchaj:

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here