Jak wygląda kwestia odszkodowań za udział w wypadku, w którym bierze udział nietrzeźwy kierowca lub nietrzeźwy pieszy? Jest kilka aspektów wypadków z nietrzeźwymi uczestnikami w ruchu drogowym.
Pierwszy jeżeli kierujący pojazdem jest nietrzeźwy i spowodował wypadek, drugi kierujący pojazdem jest nietrzeźwy i ktoś do niego wjechał powodując obrażenia ciała i szkody rzeczowe, po trzecie nietrzeźwy pieszy, który wtargnął na jezdnie i nietrzeźwy pieszy prawidłowo poruszający się po drodze potrącony przez przejeżdżający pojazd.
OC a pijany kierowca – sprawca wypadku
W OC samochodowym towarzystwo ubezpieczeniowe jest zawsze odpowiedzialne za pokrycie szkód, i dopiero potem może domagać się zwrotu wypłaconych kwot od pijanego sprawcy. Radzimy pamiętać, jeżeli poszkodowany otrzyma dożywotnią rentę wynikłą z wypadku, nietrzeźwy sprawca będzie ją pokrywał do końca życia.
OC a pijany kierowca – poszkodowany w wypadku
Mimo, że kierowca pojazdu poszkodowanego był pod wpływem alkoholu należne mu jest odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Może być ono pomniejszone, jeżeli ubezpieczyciel wykaże, że nietrzeźwość kierowcy przyczyniła się do wystąpienia szkody lub poszerzenia jej rozmiarów. Inną sprawa jest odpowiedzialność karna pijanego kierowany i tu mają zastosowanie przepisy Kodeksu Karnego i kary nie uniknie.
OC a pijany pieszy, który spowodował wypadek
Bardzo często kierowcy zastanawiają się, czy można domagać się od pijanego pieszego pokrycia kosztów naprawy pojazdu, jeśli to pieszy spowodował kolizję. Oczywiście! Tylko, że w takim wypadku pijany sprawca osobiście będzie ponosił wszystkie koszty naprawy spowodowanych szkód. Nawet jeżeli posiada OC w życiu prywatnym to nietrzeźwość najczęściej wyklucza odpowiedzialność ubezpieczyciela.
Jeżeli masz AC i będziesz mieć kolizję z pieszym będącym pod wpływem alkoholu, najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie szkody ze swojej umowy i naprawienie szkód. Ponieważ Twój ubezpieczyciel będzie mógł żądać tych pieniędzy od sprawcy wypadku (czyli mieć regres w stosunku do niego), po uzyskaniu regresu nie stracisz zniżek za AC.
OC a pijany pieszy, który był poszkodowanym przez pojazd sprawcy.
To podobny przypadek jak pijany kierowca pojazdu poszkodowanego należne mu jest odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Może być ono pomniejszone, jeżeli ubezpieczyciel wykaże, że nietrzeźwość pieszego przyczyniła się do wystąpienia szkody lub poszerzenia jej rozmiarów.
Podróż z pijanym kierowcą a OC komunikacyjne
Kolejny argument przeciwko dotykaniu alkoholu w jakiejkolwiek sytuacji związanej z samochodem jest taki, że jeśli podróżujesz z pijanym kierowcą i jesteś uczestnikiem wypadku, możesz mieć problem z uzyskaniem odszkodowania z OC komunikacyjnego. Pasażerowie, którzy siadają do samochodu z pijanym kierowcą, muszą się liczyć z ograniczeniem należnego im w zwykłych warunkach odszkodowania lub świadczenia o 50, a nawet 80 proc.
I jeszcze jedna istotna sprawa jeżeli jesteśmy pasażerem pojazdu, który spowodował kolizje zawsze przysługuje nam odszkodowanie za obrażenia ciała z polisy OC tego pojazdu. Należy jednak pamiętać, że jeżeli kierowca był nietrzeźwy wszelkie kwoty wam wypłacone zostaną ściągnięte z niego regresem…
/ps/
czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie >>