
Wyjątkowo wcześnie rozpoczęły się tegoroczne obchody święta plonów. W niedzielę na terenie powiatu raciborskiego odbyły się imprezy dożynkowe w Raciborzu – Sudole oraz w Bolesławiu i Roszkowie w gminie Krzyżanowice. Te ostatnie dodatkowo uświetniły 15-lecie miejscowej parafii. Zobacz zdjęcia
22 lipca podczas mszy świętej rolnicy z Roszkowa dziękowali za plony. Po południu spod kościoła wyruszył barwny korowód dożynkowy i przeszedł ulicami wioski pod remizę strażacką. Na czele pochodu jechał w bryczce ks. proboszcz Andrzej Morawiec i sołtys Józef Staś, potem szli przebierańcy, za nimi jechały odświętnie udekorowane maszyny rolnicze.

Uroczystości dożynkowe kontynuowano pod wiatą przy remizie. Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież w inscenizacji "Od ziarna do chleba", przedstawiającej pracę rolnika od orki przez siew, żniwa, dożynki, młockę, aż do pieczenia chleba. Wszystkie te prace przedstawiali mali aktorzy demonstrując przy okazji narzędzia jakimi dawniej posługiwali się rolnicy. Był także konkurs wiedzy o parafii i konkurs dekoracji dożynkowych. Z mini recitalem wystąpił duet wokalny z Rogowa.

Tegoroczne dożynki obchodzono razem z jubileuszem 15-lecia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z tej okazji wydano pamiątkową pocztówkę, a w świetlicy można było zobaczyć wystawę prac plastycznych mieszkanek Roszkowa: Patrycji Dudy, Barbary Hańczur, Estery i Kariny Dąbrowskich. Jak co roku, tak i w tym, na dożynki w Roszkowie zawitali harleyowcy.

Licznie zgromadzeni na dożynkach mieszkańcy mogli skorzystać z bogato zaopatrzonego bufetu. Wiele atrakcyjnych nagród można było wygrać podczas loterii fantowej. Wieczorem na zabawie tanecznej bawiono się przy muzyce zespołu "Alegro".
źródło: UG Krzyżanowice





![Twórczy Art Camp i balonowe show. Ferie na Zamku Piastowskim pełne atrakcji [ZDJĘCIA] Twórczy Art Camp i balonowe show. Ferie na Zamku Piastowskim pełne atrakcji](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zamek.jpg)
![Dzieci stworzyły zimowe obrazy podczas zajęć w bibliotece [ZDJĘCIA] Dzieci stworzyły zimowe obrazy podczas zajęć w bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-biblioteka-28.jpg)
![Komiksowe ferie rozpoczęte w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Komiksowe ferie rozpoczęte w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-biblioteka.jpg)





![Czy płatności bezgotówkowe to domena wyłącznie młodych? Debata oksfordzka w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] Czy płatności bezgotówkowe to domena wyłącznie młodych? Debata oksfordzka w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/i-lo-debata.jpeg)
![Praktyczna lekcja dziennikarstwa w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] Praktyczna lekcja dziennikarstwa w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-dziennikarskie-i-lo.jpg)
![Język angielski na wesoło w bibliotecznym Klubie Ojca [ZDJĘCIA] Język angielski na wesoło w bibliotecznym Klubie Ojca](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/klub-ojca-raciborz.jpg)



![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)







