W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci z nadwagą wzrosła trzykrotnie – alarmuje Fundacja Banku Ochrony Środowiska, która opracowuje nowy program społeczny "Aktywnie po zdrowie".
Przyczyną tego zjawiska – zdaniem Andrzeja Pietruchy prezesa Fundacji BOŚ – jest niewiedza i nieświadomość o tym, jakie składniki występują w wielu popularnych produktach żywnościowych i właśnie z tej niewiedzy wywodzą się szkodliwe błędy żywieniowe, jakie popełniają dzieci, ale przede wszystkim ich rodzice. Wystarczy spojrzeć na standardowe drugie śniadanie przygotowywane dziecku przez rodziców – uważa A. Pietrucha – Jest to przeważnie jogurt lub batonik, do picia często cola. Tymczasem w szklance coli jest aż 10 łyżeczek cukru,w jogurcie owocowym nawet 12. Natomiast jeden batonik pod względem wartości energetycznej to trzydaniowy obiad – dodaje prezes fundacji. K
Każde dziecko powinno codziennie wypijać około pół litra mleka, do tego plaster żółtego sera, pojemniczek serka homogenizowanego, kubeczek kefiru, ponieważ w mleku i jego przetworach jest sporo dobrze przyswajalnego wapnia niezbędnego do rozwoju kości – uważa I.May, pediatra z Wielkopolski – Aby uniknąć nadwagi należy ograniczyć słodycze i tłuszcze (np. frytki, hamburgery), należy jeść mało lecz często (co najmniej pięć posiłków), jeść dużo owoców i warzyw, ograniczyć spożywanie soli (np. chipsy), a także pić dużo wody niegazowanej zamiast napojów gazowanych. Unikać należy też jedzenia posiłków z tzw. fast foodów.
Inną, ważną przyczyną nadwagi i otyłości jest brak aktywności fizycznej dzieci w wieku szkolnym. Jest to kolejnym problemem i przyczyną nadwagi tak wynika z raportu NIK o stanie wychowania fizycznego w polskich szkołach opublikowanego 7 września. Wg wniosków z Raportu, pomimo zwiększenia ilości godzin wychowania fizycznego do 4 lekcji w tygodniu, wciąż brakuje nawyku aktywnego trybu życia.
Świadczy o tym rosnąca z wiekiem niechęć do ćwiczenia na lekcjach wf (ok.18 proc. uczniów w klasach 4-6 szkół podstawowych, ok.25 proc. w szkołach gimnazjalnych oraz ponad 30 proc. w szkołach ponadgimnazjalnych). Najczęściej są prowadzone gry zespołowe i ćwiczenia gimnastyczne, a inne atrakcyjne dla uczniów formy aktywności, jak m.in. tańce, aerobik, pływanie stanowią zaledwie margines wszystkich prowadzonych w szkołach zajęć. Ma na to niewątpliwie wpływ – jak podaje Raport – brak sal gimnastycznych w blisko połowie polskich szkół oraz zły stan techniczny sal, boisk i urządzeń.
Pozostałe przyczyny nadwagi u dzieci to czynniki genetyczne i choroby endokrynologiczne, na które same dzieci i ich rodziece nie mają wpływu.
Zwiększająca się ilość dzieci z nadwagą martwi zarówno rodziców, nauczycieli, jak i lekarzy. Na stan zdrowia dzieci w wieku szkolnym może wpłynąć realizacja programu "Aktywnie po zdrowie", którego celem jest zmiana złych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.
Katarzyna Halfar
źródło: Fundacja BOŚ i Przyjazna Szkoła – Raport NIK o wychowaniu fizycznym w szkołach