W Raciborzu jeden „x” na każdej karcie

W niedzielę w lokalu wyborczym wybierając władze samorządowe otrzymamy 4 karty, różniące się wielkością i kolorem. Przeczytaj jak należy głosować, aby Twój głos był ważny

Głosowanie będzie trwało od godz. 8.00 do 22.00. Wyborca przed otrzymaniem kart do głosowania musi przedstawić komisji dokument tożsamości ze zdjęciem.

- reklama -

W wyborach samorządowych, gdzie wybierani są radni gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także wójtowie burmistrzowie i prezydenci, obowiązują cztery kolory kart wyborczych. Są one różnych rozmiarów. Na białej karcie umieszczone będą listy kandydatów do rady miasta. Karta żółta zawiera listy kandydatów do rad powiatów, natomiast niebieska – do sejmików województw. Na karcie różowej znajdą się kandydaci na urząd prezydenta (w przypadku mniejszych miejscowości – burmistrza lub wójta).

Listy komitetów wyborczych umieszczone zostaną wg numerów przyznanych im wcześniej, w rzędach poziomych od lewej strony do prawej. Bez względu na liczbę kandydatów, każda lista będzie miała taki sam rozmiar pola na karcie.

W Raciborzu, tak samo jak we wszystkich gminach powyżej 20 tys. mieszkańców i w miastach na prawach powiatu, obowiązuje system proporcjonalny. Głos można oddać tylko na jednego kandydata do rady miasta z jednej tylko listy. Identycznie jest w przypadku głosowania do rady powiatu i sejmiku: tylko jeden głos na kandydata z jednej listy. Postawienie znaku "x" przy nazwiskach więcej niż jednego z kandydatów na różnych listach lub niepostawienie w ogóle powoduje, że głos jest nieważny. Uwaga: Jeśli w głosowaniu do rady miasta, powiatu i sejmiku wyborca postawi znak "x" obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos będzie ważny, ale traktowany jako oddany na kandydata z najwyższym numerem na liście.

Przy wyborze prezydenta stawiamy znak "x" tylko przy jednym kandydacie. Głos wyborcy, który zagłosuje na więcej niż jednego kandydata lub nie postawi „x” przy żadnym nazwisku, będzie nieważny.

W gminach liczących do 20 tys. mieszkańców wybory do rad gminnych są większościowe. Radnymi zostają ci kandydaci, którzy uzyskają najwyższe poparcie.

Wyborcy mieszkający w takich gminach będą mogli postawić znak "x" obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym. Można też oddać głos na mniejszą liczbę kandydatów. W takich gminach jeden wyborca może oddać głos na kandydatów z różnych list wyborczych.

Na karcie będzie informacja, ilu radnych wybieranych jest w okręgu. Np. w okręgu pięciomandatowym na karcie będzie informacja, że można zagłosować maksymalnie na pięciu kandydatów. Głos będzie nieważny, jeżeli wyborca odda czystą kartę lub zagłosuje na większą liczbę kandydatów, niż jest radnych wybieranych w okręgu. Głos będzie nieważny również wtedy, gdy wyborca zagłosuje na kandydata, który został skreślony z listy kandydatów.

Przy wyborze wójta lub burmistrza obowiązują takie same zasady jak przy wyborze prezydenta. Również tak samo jak w przypadku miast powyżej 20 tys. mieszkańców wygląda głosowanie do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego.

 

oprac. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj