30 stycznia zakończyły się Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym w Szczyrku. W zawodach wzięły udział zespoły ratownicze z całej Polski i zagranicy. P. Sokołowski, kierownik raciborskiego Pogotowia Ratunkowego jest zadowolony z wyników swojej załogi.
Załogi naszego Pogotowia Ratunkowego zawsze biorą udział we wszystkich organizowanych zawodach w ratownictwie medycznym – powiedział dr Piotr Sokołowski – jednak na zimowe zawody zawsze wysyłam nową załogę, ponieważ traktujemy to jako system szkoleniowy. W tym roku nasi trzej ratownicy, którzy pojechali do Szczyrku, zajęli 37 miejsce na 61 załóg biorących udział w Mistrzostwach. Jestem zadowolony z tego wyniku, bo ratownicy byli na takich zawodach po raz pierwszy. Tego rodzaju doświadczenie przekłada się na sprawniejsze udzielanie pomocy ludziom – dodał kierownik.
W tym roku zwycięstwo wywalczyli polscy ratownicy Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie. Zespoły ratownicze były oceniane w wielu sytuacjach o różnym stopniu zagrożenia życia ofiar. Do najtrudniejszych należały te, w których było wielu poszkodowanych. Zespół w takiej sytuacji musi się podzielić, aby pomóc jak największej grupie osób. Nieoceniona wtedy jest pomoc profesjonalnego sprzętu medycznego.
Jedno z zadań dotyczyło udzielenia pomocy grupie żołnierzy, którzy ulegli wypadkowi samochodowemu. „W zadaniu wykorzystaliśmy najnowszy sprzęt, defibrylator-monitor Lifepak 15, dzięki któremu mogliśmy monitorować stan dwóch poszkodowanych jednocześnie, w tym czasie pozostali ratownicy mogli skupić się na innych działaniach ratunkowych” – podkreśla Sybilla Brzozowska, Kierownik Stacji Ratownictwa Medycznego w Nakle.
Ratownicy Nowego Szpitala w Nakle i Szubina musieli przeprowadzić również akcję ratunkową dziecka z urazem głowy. „W przypadku pomocy małym dzieciom należy działać z wysoką ostrożnością. Podczas akcji reanimacyjnej dziecko było podłączone do Lifepaka, aby stale śledzić jego stan zdrowia i nie dopuścić do jego pogorszenia” – komentuje Sybilla Brzozowska, Kierownik Stacji Ratownictwa Medycznego w Nakle.
Celem zawodów jest podnoszenie umiejętności reagowania ratowników w codziennych akcjach ratunkowych. Aby zespół ratowniczy sprawnie i skutecznie niósł pomoc osobom poszkodowanym w niemal każdych, nawet najcięższych warunkach, konieczne jest sprawne zarządzanie i koordynacja działań.
/w/