Działający od stycznia w szpitalu na Gamowskiej NZOZ Ośrodek Rehabilitacji skutecznie pomaga cierpiącym na rozmaite schorzenia i dolegliwości układu kostno-stawowego.
Nowoczesny sprzęt i fachowa kadra pozwala wrócić do aktywności tym wszystkim, którym choroba bądź wypadek odebrały zdrowie i sprawność ruchową. Specjaliści Ośrodka przyjmują pacjentów w ramach poradni rehabilitacyjnej dwa razy w tygodniu na podstawie skierowania od lekarza, np. internisty. Lekarze w oparciu o badania przepisują odpowiednie zabiegi z zakresu m. in. hydroterapii, krioterapii miejscowej przy pomocy urządzenia azotowego, światłolecznictwa, laseroterapii. Ośrodek posiada również urządzenia do leczenia polem magnetycznym i ultradźwiękami oraz elektrolecznictwa: TENS, prądy Traberta, jonofereza i elektostymulację. Oprócz tego w ramach terapii indywidualnej wykonuje się masaż klasyczny, PNF, terapię McKenziego.
W Ośrodku obok grupy rehabilitantów pracuje 3 lekarzy: dwóch specjalistów ortopedii i traumatologii oraz lekarz specjalista rehabilitacji medycznej. Fizjoterapia ambulatoryjna odbywa się od poniedziałku do piątku. Pacjenci przyjmowani są na bieżąco – kolejek nie ma, a rejestracja działa w dogodnych dla pacjentów godzinach, bo od 8 do 20. Co niezmiernie ważne, Ośrodek wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i urządzenia rehabilitacyjne, co obok doświadczonej kadry gwarantuje dobre wyniki terapii. – Wachlarz chorób i dolegliwości, które leczymy w naszym zakładzie jest bardzo szeroki – mówi kierownik placówki Robert Perlic. – Pomagamy pacjentom z urazami narządu ruchu, chorym na osteoporozę i SM, sportowcom, pacjentom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe kości, stawów i kręgosłupa. Naszym celem jest przynoszenie ulgi cierpiącym na wiele przewlekłych chorób, które nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale wiążą się również z silnymi bólami – dodaje Perlic.
Ośrodek, wykorzystując posiadane urządzenia i aparaturę z powodzeniem leczy również takie schorzenia jak: zaburzenia przemiany materii, choroby laryngologiczne, ginekologiczne, dermatologiczne czy neurologiczne. Oprócz tego Ośrodek oferuje ciekawą formę rehabilitacji ogólnoustrojowej – jest to rehabilitacja dzienna przypominająca „sanatorium” gdzie pacjenci przebywając w Ośrodku przez kilka godzin poddawani są kompleksowej rehabilitacji wedle wskazań lekarzy pod okiem fachowej kadry rehabilitantów. Rehabilitacja realizowana jest według programów ukierunkowanych na daną grupę schorzeń, co pozwala na efektywną, poprawiającą stan pacjenta kurację. W czasie turnusów przypominających te znane z sanatoriów, można korzystać z wszystkich urządzeń i zabiegów Ośrodka. Turnusy trwają od 3 do 6 tygodni. Na początku rehabilitacji oraz w połowie cyklu każdy pacjent jest badany przez specjalistę rehabilitacji medycznej, który ocenia jego stan i ewentualnie zleca zmodyfikowany zestaw ćwiczeń i zabiegów. Turnus zakończony jest także badaniem lekarskim oceniającym uzyskane efekty oraz wskazującym dalszy proces usprawniania.
W ramach rehabilitacji dziennej Ośrodek oferuje także rehabilitację kardiologiczną, skierowaną do pacjentów z rozmaitymi dolegliwościami układu wieńcowo-naczyniowego. Rehabilitacja ta może stanowić zarówno kontynuację rehabilitacji poszpitalnej pacjentów z chorobami układu krążenia: osób po zabiegach chirurgicznych, zawałach, jak również podnieść wydolność osób przewlekle chorujących. Czekamy na pacjentów – mówi Perlic – do ich dyspozycji jest nowoczesny system rehabilitacyjny umożliwiający trening interwałowy na specjalistycznych rowerkach podłączonych do komputera, który wybiera indywidualny tryb ćwiczeń dostosowany do każdego pacjenta w oparciu o wskazania lekarza kardiologa, który nadzoruje cały proces dochodzenia pacjenta do zdrowia. Rehabilitacja dostosowana jest do indywidualnego stanu pacjenta, rozpoczyna się wizytą kwalifikacyjną lekarza specjalisty kardiologa, który na podstawie wyników badań, w tym próby wysiłkowej określa model rehabilitacji pacjenta, który pozwoli mu na skuteczną ale i bezpieczną rehabilitację, uwzględniając wszelkie czynniki ryzyka towarzyszące schorzeniom kardiologicznym. Pragniemy podkreślić, iż jest to jedyny Ośrodek w okręgu raciborskim oferujący tego typu rehabilitację w ramach NFZ, gwarantujący wysoką jakość i bezpieczeństwo terapii.
Od 1 marca przy Ośrodku działał będzie również sklep ortopedyczny, gdzie będzie można zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt i materiały zalecone przez lekarza. Chodzi nam o wygodę pacjentów – podkreśla Perlic. – Lekarz na miejscu wypisze zlecenia na sprzęt ortopedyczny refundowany przez NFZ, którego biuro znajduje się na Gamowskiej, więc wszystkie procedury i formalności można będzie załatwić nie opuszczając budynku szpitala – dodaje Perlic.
Wszelkie informacje można uzyskać pod nr tel.: 32 755-37-20, 695-906-348