"Mój ojciec alkoholik ciągle oskarża moją matkę o zdrady. Załatwił rozdzielność majątkową…" – z takim problemem zwróciła się do kancelarii InterLex jedna z naszych Czytelniczek. Co trzeba zrobić w takiej sytuacji? Na te i inne pytania odpowiadają prawnicy z kancelarii InterLex.Czytelniczka:
Moi teściowie chcą kupić nam mieszkanie, ale w akcie notarialnym teść chce, żeby mieszkanie było zapisane tylko na męża. Czy mąż może mnie dopisać do mieszkania? Co jeśli będziemy chcieli sprzedać mieszkanie i pieniądze przeznaczyć na budowę domu? Czy dom będzie nasz jeśli będzie wybudowany częściowo za pieniądze z mieszkania męża. Nie mamy intercyzy.
Interlex:
Jeżeli Pani teściowie chcą kupić mieszkanie i obdarować nim swojego syna to to mieszkanie będzie jego wyłączną własnością, która nie będzie wchodziła do majątku wspólnego. Na podstawie tego, co Pani napisała domniemuję, iż tak właśnie chcą zrobić jego rodzice. Proszę tylko przypomnieć mężowi o tym żeby akt darowizny zgłosił do Urzędu Skarbowego w celu uniknięcia płacenia podatku. Ma na to 6 miesięcy od dnia obdarowania. Natomiast jeżeli zdecydujecie się Państwo na budowę domu i środki na to będą pochodziły ze sprzedaży mieszkania wówczas dom stanie się waszą wspólną własnością i jeżeli mąż tego nie zaznaczy w akcie notarialnym iż większość pieniędzy pochodzi od niego wówczas dom będzie wspólny w częściach równych.
Czytelniczka:
Mam pytanie odnośnie rozdzielności majątkowej. Mój ojciec alkoholik ciągle oskarża moją matkę o zdrady itp. nawiasem mówiąc jest to bezzasadne i chore, postanowił ją ukarać i załatwił rozdzielność majątkową tak aby ona po jego śmierci została z niczym. On ma sporą górniczą emeryturę a mama emeryturę bardzo niską, w razie jego śmierci mama mogłaby przejść na emeryturę po ojcu. Moje pytanie jest następujące, czy po jego śmierci rozdzielność majątkowa wygasa i czy mama może zrobić coś w tej sprawie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Interlex:
To że ojciec dokonał rozdzielności majątkowej nie oznacza że po jego śmierci Pani mama nie będzie miała prawa do jego emerytury. Te prawa są dziedziczone i nie mają związku z dokonaniem rozdzielności majątkowej. Pani mama byłaby pozbawiona prawa do emerytury męża dopiero po rozwodzie lub separacji.
Czytelnik:
Mam kredyt we frankach. Jaka jest możliwość abym założył konto walutowe i spłacał kredyt właśnie frankami z tego konta? Wiadomo obecnie banki zastrzegają się, że kredyt nie jest we frankach tylko w przeliczeniu na franki i nie chcą na to wyrazić zgody. Co można zrobić w tym temacie ?
Interlex:
Proszę wystąpić na piśmie z propozycją do banku. Tylko najpierw prosze zorientować się jakie będą koszty zmian, bo przy małych kredytach często jest to nieopłacalne
Czytelnik:
Czy jest możliwość odwołania się od wyroku prawomocnego lub zawieszenie kary pozbawienia wolności?
Interlex:
Niestety nie ma takiej możliwości.
Czytelnik:
Pracuję na podstawie umowy o pracę i mogę złożyć 2-tygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę. Mam trochę niewykorzystanego urlopu za poprzedni rok. Czy pracodawca musi udzielić mi urlopu jeżeli złożę wypowiedzenie, czy też może odmówić i wypłacić ekwiwalent pieniężny? Chciałbym złożyć wypowiedzenie i wykorzystać urlop.
Interlex:
W tej sytuacji pracodawca nie powinien robić kłopotu z zaległym urlopem i bez przeszkód można go wykorzystać.
Czytelnik:
Jak długo bank może się domagać spłaty zadłużenia po zmarłym ojcu? Ile lat, jeżeli spadek był przyjęty. Czy można mówić o przedawnieniu po jakimś czasie?
Interlex:
Przedawnienie w przypadku rat kredytu to 3 lata od ostatniej czynności jaką dokonał bank. Natomiast każda czynność dokonana w tym czasie przez bank przerywa bieg przedawnienia.
Czytaj inne artykuły z cyklu "Bezpłatne porady prawne":
Przedawnienie roszczeń za wyrządzoną szkodę
Jak odzyskać należność od dłużnika?
Czy można postawić słup energetyczny na prywatnej działce?
Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się
Co zrobić gdy obowiązany nie chce płacić alimentów?