Analiza porównawcza wierszy Mickiewicza i Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej oraz charakterystyka Justyny, bohaterki "Granicy" Nałkowskiej – takie tematy do wyboru mieli tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego.
Matura na poziomie podstawowym z języka polskiego rozpoczęła się o godzinie 9.00 i trwała 170 minut. Maturzyści po otwarciu kart egzaminacyjnym szybko obejrzeli tematy. Analiza porównawcza wierszy "Światło w ciemnościach" Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej i "Gdy tu mój trup" Adama Mickiewicza oraz charakterystyka Justyny i jej związku z Zenonem, bohaterem "Granicy" Zofii Nałkowskiej. Tekst z zadaniami zamkniętymi dotyczył komunikacji werbalnej i niewerbalnej – poinformowali nas po wyjściu z egzaminu trzecioklasiści z I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu.
– Naszym zdaniem próbny egzamin był trudniejszy od tego dzisiejszego – mówiły Anita, Sabina i Małgorzata z I LO. Większość uczniów tej szkoły postawiła na "Granicę", bo jak mówią sama interpretacja porównawcza wiersza nie jest trudna, ale w ogóle nie przypominają sobie tych wierszy z lekcji. Inaczej uważają Kacper i Nike z klasy 3BG. Jak mówią, nie przygotowywali się do tego egzaminu, ale w zupełności wystarczyło to, czego nauczyli się na lekcjach języka polskiego. Wczorajszego dnia maturzyści nie spędzili na powtórkach, ale postawili na odpoczynek. Tylko nieliczni czytali do wieczora streszczenia obowiązkowych lektur.
W następnych dniach trzecioklasiści będą musieli przystąpić obowiązkowo do kolejnych dwóch egzaminów pisemnych: z matematyki oraz z wybranego języka obcego. Największy postrach wśród maturzystów sieje obowiązkowa matura z matematyki. Na pytanie którego przedmiotu na maturze obawiają się najbardziej, większość wskazywała właśnie matematykę. Pisemne egzaminy maturalne będą trwać do 24 maja, natomiast ustna do 27 maja. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów ma prawo do poprawki w sierpniu.
/p/