"Oswajanie ortografii" to tytuł konkursu, który wspólnie z urzędem miasta zorganizowała Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna. Dyplomy dziś otrzymali uczniowie za systematyczną i dokładną pracę w zmaganiu z ortografią oraz wykonanie pracy plastycznej.
Przed rozdaniem dyplomów Danuta Hryniewicz dyrektor poradni przypominała uczniom o sławnych ludziach, którzy byli dyslektykami. – Dysfunkcja nie przeszkodziła im w osiągnięciu zawodowych sukcesów. Byli nimi m.in. Hans Christian Andersen, Alexander Graham Bell, Winston Churchill, Leonardo da Vinci, Walt Disney, Thomas Edison, Albert Einstein, wymieniała Danuta Hryniewicz.
Pani Elżbieta Wdowiak koordynator konkursu w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej podkreśliła, że cieszy ją zaangażowanie nauczycieli w pracę z dyslektykami. Przypomniała czym jest dysleksja. – Jest wysepką trudności na oceanie możliwości i umiejętności. Dyslektycy to uczniowie, którzy maja wiele wspaniałych cech. Przede wszystkim wytrwałość. A nauczenie się poprawnego pisania to ta wysepka.
Do konkursu przystąpiły 32 osoby. Wymogi spełniło 27 osób. Wśród nich jest 24 uczniów szkół podstawowych i trzech gimnazjów. Większość chłopców, których, dysortografia częściej dotyka. Pierwszy etap konkursu to ćwiczenia związane z poprawą nad pisownią. Końcowy etap, najbardziej rzucający się w oczy to praca plastyczna czyli przedstawienie aortografii w plastyce.
Ludmiła Nowacka zastępca prezydenta Raciborza podkreśliła, że profesorowie wyższych uczelni bardzo doceniają studentów – dyslektyków. – Ci, którzy nauczyli się pracować ze swoimi słabościami są wspaniałymi, konsekwentnymi studentami. Wyróżnia ich ciężka praca, co w przyszłości daje efekty w zdobytej wiedzy. Ten konkurs nie funkcjonuje tylko dla nagród i wyróżnień ale przede wszystkim po to, by dzieci przygotować do życia, bowiem pamiętajmy, że ortografię możemy oswoić.
Dziś wyróżnienia otrzymali: za umiejętność pracy w zespole: Konrad Urbańczyk, Maciej Łużycki. II miejsce zajęła Sabina Jasny. I miejsce otrzymała Paulina Suchanek. Było również specjalnie wyróżnienie dla Specjalny. Dyplom otrzymała pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 13 pani Dorota Jańska za inspirowanie uczniów i udzielanie pomocy oraz wsparcia. Warto nadmienić, że co roku najwięcej zgłoszeń do konkursu jest właśnie z SP 13.
Szkoła, która została wytypowana do zdobycia pucharu za minimalizowanie ograniczeń oraz bycie przyjazną placówką uczniom z dysortografią to Szkoła Podstawowa nr 13. Dziś puchar zostaje w szkole na stałe, bowiem jak wytłumaczyli organizatorzy, regulamin konkursu mówi, że jeżeli jedna placówka trzy razy pod rząd zajmie I miejsce, to zatrzymuje puchar u siebie na stałe.
UM
trzy razy z rzędu, a nie trzy razy pod rząd!! Jełopy burkowe!