Śląsk. Przed sądem staną 24 osoby, w większości członkowie rozbitej przez Straż Graniczną zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej papierosy, którą kierował mieszkaniec województwa małopolskiego.
Prowadzone przez Śląski Oddział Straży Granicznej prawie dwuletnie śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem poza granice Polski oraz obrotem na terenie kraju papierosów pochodzących zza naszej wschodniej granicy znajdzie swój finał w Sądzie Okręgowym w Bielsku – Białej. Materiały zebrane w toku śledztwa pozwoliły cieszyńskiej Prokuraturze Rejonowej na sporządzenie aktu oskarżenia, który objął łącznie 24 osoby.
Oskarżeni to 23 mężczyzn w wieku od 24 do 60 lat i kobieta w wieku 42 lat, są mieszkańcami województwa śląskiego, małopolskiego, lubelskiego, opolskiego i podkarpackiego. W większości pochodzili z Jaworzna, Trzebini, Krakowa, Chełma, Nysy. O udział w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżono 13 osób, w tym jedną o jej założenie i kierowanie. Pozostałe osoby w różny sposób udzieliły pomocy tej grupie, głównie poprzez dostarczanie i przemyt papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej.
Działalność przestępcza, z której oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu, trwała od czerwca 2006r. do lipca 2010r. i polegała na wprowadzaniu do obrotu gospodarczego, nabywaniu, przechowywaniu, przewożeniu oraz przemycaniu za granicę wyrobów akcyzowych w postaci znacznej ilości papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Papierosy pochodziły głównie z Ukrainy i były przemycane pojazdami, w tym często specjalnie do tego celu przystosowanymi, do Czech, Norwegii i Szwecji. W tym czasie przemycono co najmniej 20 849 740 sztuk papierosów różnych marek przez co narażono Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie 8 737 687 zł.
Na ślad przestępczej działalności grupy trafili funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Cieszynie (prowadzący śledztwo), którzy we wrześniu 2009 r. w trakcie realizacji ustawowych zadań ujawnili fakt przewozu papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Na podstawie dalszych czynności, w tym wykonywanych w ramach współpracy z Zarządem w Krakowie Centralnego Biura Śledczego, ustalono kolejne osoby biorące udział w przestępczym procederze.
W trakcie śledztwa współpracowano również z czeskimi, szwedzkimi i norweskimi organami ścigania. Materiał dowodowy, w tym zgromadzony w wyniku współpracy, pozwolił oskarżyć większość osób o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej na co wskazywał m.in. stopień skomplikowania ich działalności, jej skala, rozbudowana organizacja grupy przestępczej, dokładny podział ról.
W toku śledztwa zabezpieczono na poczet przyszłych kar mienie ruchome w postaci samochodów różnych marek i środki finansowe na ogólną kwotę prawie 100 000 zł. Obok kar grzywny oskarżonym grożą kary pozbawienia wolności do lat 3, a w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej – do lat 5. Jednemu z nich – oskarżonemu o założenie i kierowanie grupą przestępczą, grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.
sg