Ceremonią wręczenia medali Unitas in veritate rozpoczęły się tegoroczne dni ks. Pieczki. W tym roku zaszczytne odznaczenia otrzymali: Teresa Pawłowska, Irena Frączek, dr Zbigniew Ciszek i ks. Jerzy Klichta.
W 2011 roku przypadła 20. rocznica śmierci kapłana, powszechnie uważanego za jednego z najwybitniejszych duchownych raciborszczyzny w XX wieku. Medale Jego imienia wręczane są od 2003 roku i jak podkreśla dr Adam Szecówka – jeden z inicjatorów wyróżnienia i członek kapituły medalu – nie trafiają do ludzi przypadkowych, lecz są nimi nagradzani ci, którzy swym życiem i pracą dają świadectwo nauki "człowieka dialogu, nadziei i pojednania".
Dzisiejszą uroczystość rozpoczęli Zuzanna Tomaszewska i Michał Fita, krótkim przedstawieniem życiorysu kapłana. Wielu zgromadzonych na sali miało okazję zetknąć się z Nim osobiście, ci zaś, którzy byli na to zbyt młodzi, wzbogacili swą wiedzę słuchając osobistych wspomnień i refleksji dr Szecówki. Następnie nadeszła pora na wręczenie wyróżnień. W tym roku do zaszczytnego grona dołączyli Teresa Pawłowska, Irena Frączek, dr Zbigniew Ciszek i ks. Jerzy Klichta (sylwetki poniżej). Na zakończenie zgromadzeni obejrzeli występ Lidki Pospieszalskiej.
W ramach tegorocznych Dni Księdza Stefana Pieczki odbędą się jeszcze: spotkanie z red. Tomaszem Terlikowskim (13 XII) oraz koncert zespołu Love Story (17 XII).
Teresa Pawłowska – urodziła się na kresach wschodnich, we Włodzimierzu Wołynskim, w rodzinie polskiego oficera. W lutym 1940 roku jako mała dziewczynka wraz z całą rodziną została deportowana na Syberię. Za Uralem spędziła ponad cztery lata. Kiedy cudem udało się wrócić do Polski (niestety, ojciec zmarł na zesłaniu), rodzina zamieszkała w Hrubieszowie. Po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej w Bydgoszczy dostała nakaz pracy w Raciborzu, gdzie mieszka do dziś. Pracowała w szpitalu zostając w końcu przełożoną pielęgniarek, nauczała też pielęgniarstwa w raciborskim "medyku". Po przejściu na emeryturę w wolnej już Polsce współtworzyła raciborskie koło Związku Sybiraków, w którym mimo coraz większych kłopotów ze zdrowiem, działa do dziś
Irena Frączek – również pielęgniarka z zawodu, rodowita raciborzanka. W czasie swojej kariery zawodowej pracowała w szpitalu na oddziale ortopedii, jako pielęgniarka szkolna w SP 11 oraz w ośrodku terapii uzależnień. Zaangażowała się w ruch hospicyjny pracując najpierw jako wolontariuszka, potem jako pielęgniarka, w hospicjum im. św. Józefa w Raciborzu, które sama pomagała współtworzyć.
Zbigniew Ciszek – choć urodził się w Sandomierzu, od najmłodszych lat mieszka w Raciborzu. Z wykształcenia lekarz medycyny, absolwent Wrocławskiej Akademii Medycznej. Z zamiłowania historyk, poeta, badacz dziejów raciborszczyzny. Wielki społecznik, wieloletni radny Rady Miasta Racibórz, wybitny członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej w którym działa od 30 lat. Organizator wielu przedsięwzięć patriotycznych, kulturalnych, historycznych, lokalnych, autor licznych publikacji poświęconych raciborszczyźnie. Patriota ziemi raciborskiej.
Ks. Jerzy Klichta – urodził się w 1944 roku w powiecie tarnobrzeskim. Jego ojciec pochodził ze Ślaska i studiował we Lwowie prawo, gdzie poznał przyszłą żonę. Gdy urodził im się syn, powrócili na Śląsk i zamieszkali w Kuźni Raciborskiej. Od dziecka interesował się archeologią i lokalną historią, której do dziś pozostał pasjonatem. Ukończył studia we Wrocławiu, a następnie seminarium duchowne w tym samym mieście. Po uzyskaniu w 1975 roku święceń kapłańskich przebywał na misjach w Szwecji, skąd wrócił po 10 latach obejmując parafię w podwrocławskiej wsi. Autor książki "Dzieje Śląska pod strzechy, czyli o cudzie nad Odrą" ukazującej zakazaną wcześniej historię Śląska z polskiego punktu widzenia. Laureat nagrody im. Korfantego.
Dotychczasowi Laureaci Medalu im. Ks. Stefana Pieczki: UNITAS IN VERITATE
Za rok 2003:
+ ks. Ludwik Dziech
Joachim Raczek.
Paweł Kowol
+Alfred Malcharczyk
Wanda Świerczyna.
Za rok 2004:
Lucyna i Marek Rajczykowscy
Elżbieta Ceglarek
Paweł Newerla
+Benedykt Motyka
Siostra Urszula i klasztor Annunciata.
Za rok 2005
Ks. Dr Piotr Kosmol
Jerzy Tham
+Józef Oslislo
Genowefa Arciemowicz
Za rok 2006
Piotr Libera
Marta Niestrój
+Zygmunt Szkoc
Helena i Stefan Maślanka
Za rok 2007
Ks. Biskup Gerard Kusz
Dr Jerzy Pośpiech
Maria Frączek
Szkoła Podstawowa Nr 4
Za rok 2008
Piotr Baranowski
Stefan Urbas
Jaroslav Burda
siostra Antonia Zofia Gruntowska
Jerzy Wiśniewski
Za rok 2009
Siostra Bogusława Sikacka
Ryszard Bortel
Walter Miensopust
Ks. Aleksander Radecki
Za rok 2010
Arndt Marian
Orłowska Aleksandra
Polok Maria Monika
Stronczyk Heinz
Było tak jak Rysiek chciał. Byłam, widziałam. Uważam, iż w Raciborzu jest kilka osób które działały w Kościele u boku ks. Pieczki i do dziś organizują
wiele w zakresie charytatywnym i Kultury Chrześcijańskiej. Dlaczego się ich pomija a może nie dostrzega ?
Ale Pan Bóg chociaż jest sprawiedliwy.
Przeciez było powiedziane, że może kapituła nie dostrzegła wszystkiego i jeśli ktoś został pominiety to może dostrzegą go w następnym roku… Z druguej strony, nie sposób wszystkich wyróznić jednocześnie. A i zasługi trudno porównywać.
Są osoby aktywne i zasłużone od lat w tym mieście, które Pan Rysiek nie chyce dostrzec. Taka jest prawda.
Zuzia piękna jest kobitka 🙂