W czwartek 24 listopada 2011 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu gościła Pani Daria Kardaczyńska – Dyrektor polskiego sekretariatu Euroregionu Silesia.
Na zaproszenie studentów europeistyki oraz opiekuna kierunku, dr. Jakuba Berezowskiego, zgodziła się przybliżyć główne zasady działalności tejże instytucji. „Podstawowym zadaniem jest rozwijanie naszego regionu w oparciu o współpracę z Republiką Czeską”- wyjaśniła Pani Dyrektor. Dodała, iż współpraca ta wiąże się ze wspólnymi interesami w dziedzinie transgranicznej infrastruktury transportowej, wspólnymi problemami w dziedzinie środowiska naturalnego, wsparciem rozwoju transgranicznego ruchu turystycznego, obejmuje również współpracę między szkołami i młodzieżą po obu stronach granicy, jak również związana jest z dbałością o rozwój kultury,edukacji i sportu.
W dalszej części wykładu obecni na spotkaniu studenci poznali historię powstania Euroregionu, projekty, które realizuje się w ramach współpracy transgranicznej oraz obszar, jaki obejmuje Euroregion Silesia.
Pani Dyrektor przedstawiła również pokrótce informacje podstawowe, niezwykle ważne, takie miedzy innymi, że Euroregion Silesia ma za sobą pierwszych trzynaście lat istnienia, jest „umową o współpracy między polskim Stowarzyszeniem Gmin Dorzecza Górnej Odry a Stowarzyszeniem Euroregion Silesia –CZ” podpisaną przez ówczesnego prezydenta Raciborza Andrzeja Markowiaka i Primatora Opawy Jana Mrazka. W jej skład po stronie polskiej wchodzi dziewiętnaście gmin z powiatów: raciborskiego, wodzisławskiego, rybnickiego i głubczyckiego. Natomiast w skład czeskiej strony wchodzi pięćdziesiąt osiem gmin członkowskich oraz trzech członków wspierających: Uniwersytet Śląski, Powiatowa Izba Gospodarcza oraz Macierz Śląska, prężnie działająca w Opawie. Sekretariat Euroregionu Silesia tworzą dwa biura – w Raciborzu i Opawie.
Szczególne zainteresowanie studentów dotyczyło zadań Euroregionu Silesia, do których należy społeczno-ekonomiczny rozwój terytorium, wzmacnianie jego konkurencyjności oraz współpraca społeczności lokalnych, wspieranie inicjatyw społecznych poprzez organizowanie imprez kulturalnych i rekreacyjno-edukacyjnych oraz współpracy jednostek administracji publicznej i organizacji świadczących usługi publiczne.
Przebiegowi spotkania towarzyszyła bardzo miła atmosfera. Pani Dyrektor Kardaczyńska wyczerpująco przedstawiła tajniki współpracy polsko-czeskiej. Studenci pozytywnie odebrali działalność instytucji, jaką jest Euroregion Silesia. W ramach podziękowań za spotkanie nagrodzili szanownego Gościa oklaskami.
Nikol Spach, Sebastian Kostka
Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 1 (50) / styczeń 2012
Czytaj również:
-inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii
-inne artykuły związane z PWSZ