W korycie rzeki Soły w Radziechowach-Wieprzu wykryto dzikie wysypisko. W ponad 16 tonach odpadów znaleziono również te najbardziej niebezpieczne zawierające azbest.
Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Katowicach przyznał dotację dla Gminy Radziechowy – Wieprz na sfinansowanie usunięcia tego dzikiego wysypiska.
Pod koniec ubiegłego roku patrol Społecznej Straży Rybackiej, podczas kontroli natknął się na wcale niemałą górę śmieci, jaką nieznani sprawcy usypali na prawym brzegu Soły w miejscowości Wieprz. Wśród ponad 16 ton odpadów znajdowały się te najbardziej niebezpieczne zawierające azbest w pokawałkowanych fragmentach elementów budowlanych.
Mimo zawiadomienia policji i nagłośnienia w mediach tego ekologicznego skandalu, do dziś nie udało się wykryć sprawców. W takiej sytuacji, zgodnie z zasadami przyznawania dofinansowania ze środków WFOŚiGW, możliwe było wsparcie finansowe akcji usuwania.
W trakcie ubiegłorocznej kampanii społecznej „Życie po śmieci śmieciach”, zorganizowanej przy udziale WFOŚiGW w Katowicach, udało się zlikwidować w całym regionie kilkaset dzikich śmietnisk zlokalizowanych w lasach oraz w pobliżu górskich rzek i jezior. Znajdowano w nich sterty puszek, plastikowych opakowań, sprzęty RTV, AGD, meble, a nawet całe pordzewiałe konstrukcje budowlane lub odpady azbestowe. Nadal jednak z sygnałów jakie docierają od ekologów, rybaków, działaczy samorządowych oraz służb ochrony środowiska wynika, że plaga dzikich wysypisk – zwłaszcza na Żywiecczyźnie – wciąż jest jednym z najtrudniejszych nierozwiązanych problemów ekologicznych.
Nowa tzw. ustawa śmieciowa, poprzez udzielenie gminom prawa do uszczelnienia systemu gospodarki odpadami na swoim terenie, ma docelowo ograniczyć i zlikwidować proceder wysypywania śmieci do lasów i do rzek. Ale zanim to nastąpi, wiąż bardzo dużo zaleć będzie od wrażliwości i odpowiedzialności ekologicznej mieszkańców i turystów, tym bardziej, że coraz częściej mogą sami – jak w Wieprzu – przekonać się o tym, iż groźba zasypania nas górami śmieci komunalnych nie jest tylko teoretycznym zagrożeniem.
/s/
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
—————————————-
Polecamy również Eksperci WFOŚiGW pomogą przedsiębiorcom