
W piątkowy poranek na raciborskim zamku rozstrzygnięto konkurs "Zielone tu i teraz" (zobacz zdjęcia>>). Konkurs ma po części zastąpić festiwal ekologiczny, który w tym roku się nie odbędzie.
Konkurs "Zielono tu i teraz" w tym roku odbył się po raz pierwszy i jak mówią jego organizatorzy ma po części zastąpić festiwal ekologiczny, który w ubiegłym roku odbył się po raz ostatni. "Zielono tu i teraz" to konkurs plastyczny, który ma rozwijać umiejętności plastyczne dzieci i młodzieży oraz kształtować postawy ekologiczne. Do Młodzieżowego Domu Kultury napłynęło ponad 200 prac, którego autorami są młodzi artyści z terenu całego powiatu raciborskiego. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się na raciborskim zamku. – Cieszę się, że pierwsza edycja tego konkursu odbyła się w murach naszego zamku, który jest symbolem ziemi raciborskiej – mówił członek zarządu powiatu raciborskiego, Józef Stukator, który przybliżył także uczestnikom konkursu historię tego miejsca.

– Oglądałem prace i muszę stwierdzić, że widzę w nich dużo talentu. Konkurs nazywa się "Zielono tu i teraz", ale owoce waszej pracy już nie są zielone, tylko dojrzałe. Moja satysfakcja jest podwójna z tego względu, że na konkurs napłynęło dużo prac, a my przecież promujemy ekologiczne palio. Drugim powodem jest natomiast to, że z wszystkich sztuk plastyka jest moją ulubioną – mówił Marian Szafrański, przedstawiciel firmy Gaz System, która była sponsorem konkursu. Prace młodych artystów oceniało jurry w składzie: Elżbieta Biskup (przewodnicząca), Agnieszka Raczkowska oraz Lucjan Gliwa. Oceniane one były w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcy nagrody i dyplomy odebrali z rąk Józefa Stukatora i Mariana Szafrańskiego. Wystawa pokonkursowa dostępna będzie dla zwiedzających na zamku piastowskim do 15 czerwca.
Zwycięzcy w konkursie "Zielono tu i teraz":
Kategoria 17 – 20 lat
I miejsce – Estera Dąbrowska z Raciborza
II miejsce – Paulina Bytomska z Raciborza
III miejsce – Nikol Gawełek z Raciborza
Kategoria 14 – 16 lat
I miejsce – Patryk Kaszyński z Raciborza
II miejsce – Daria Szemiel z Raciborza
III miejsce – Klaudia Bozigórska z Krzyżanowic
Kategoria 6 – 13 lat
I miejsce – Kamil Jureczko z Krzyżanowic
II miejsce – Ewelina Weingart z Pogrzebienia
III miejsce – Daniel Głąbik z Raciborza
/p/





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)








