Porucha na rypadle, czyli co tak naprawdę wiemy o Czechach

Przyśpieszony kurs czeskiego, barwna prezentacja multimedialna i quiz wiedzy o Czechach to główne części warsztatów przygotowanych dla gimnazjalistów z ZSOMS przez dr Joannę Maksym-Benczew, mgr Justynę Kościukiewicz oraz studentki filologii słowiańskiej.

Młodzi pływacy znają Czechy z licznych wyjazdów do Ołomuńca, Opawy czy Ostrawy, gdzie często biorą udział w zawodach.  Podczas warsztatów mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę. Wysłuchali bajki, którą później spróbowali przetłumaczyć oraz nauczyli się kilku zwrotów grzecznościowych. Warsztaty wpisały się w obchody dziesięciolecia istnienia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i miały na celu pokazanie, że Czechy to nie tyko niestrudzony Karel Gott, kolorowe Lentilky i smažený sýr. Spotkanie z językiem i kulturą Czech organizowane z naszymi studentami, a adresowane do młodzieży naszego regionu, odbyło się nie po raz pierwszy.

- reklama -

W ubiegłym roku gościliśmy z prezentacją w I LO w Raciborzu i w Zespole Szkół nr 5 im. Józefa Rymera w Rybniku. W tym roku całość wzbogacona o mini  kurs języka czeskiego i konkurs wiedzy o Czechach była częścią obchodów X-lecia naszej uczelni – wyjaśniła dr Joanna Maksym-Benczew. Na warsztaty, które odbyły się 19 stycznia i 22 marca pn. „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Czechach i czeskim, ale boicie się zapytać“, przyszli uczniowie I LO i Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. W styczniu odbyły się również warsztaty „Rosja-wielki kraj“ przygotowane przez wykładowców i studentów profilu rosyjskiego.

O tym, że warto uczyć się języka czeskiego przekonywała mgr Justyna Kościukiewicz – Języki obce stają się częścią codziennego życia i pomagają zrozumieć innych ludzi z zagranicy. Dlatego właśnie warto się ich uczyć. Często wyjeżdżamy do Czech i zawsze przyjemniej jest porozumieć się z ludźmi w ich ojczystym języku. Ponadto znajomość języka czeskiego jest bardzo ważnym atutem na naszym rynku pracy – dodaje. Nauka języka czeskiego może się okazać fascynującą podróżą w przeszłość języka polskiego, albowiem w języku naszych południowych sąsiadów zachowało się wiele słów zbliżonych do staropolszczyzny, dzięki nauce można więc nie tylko poznać nowy język, ale też stać się bardziej świadomym użytkownikiem języka ojczystego. Prezentację multimedialną przygotowała Debora Kosel, studentka I roku filologii słowiańskiej: – Odwiedziłam uczniów gimnazjum w Krzanowicach i zapytałam, z czym kojarzą im się Czechy. Ich zaskakujące wypowiedzi złożyły się na treść prezentacji. Chciałam pokazać różnorodność kultury czeskiej. Wspominam o znanych pisarzach, reżyserach filmowych, kompozytorach, ale również o modelkach, czeskiej kuchni i sportowcach. Tych ostatnich gimnazjaliści doskonale znają: Jaromir Jagr, Jakub Janda, Pavel Nedvěd, Petr Čech – wymienia Robert, uczeń III klasy. Uczestnicy warsztatów, którzy brali udział w quizie wiedzy o Czechach, otrzymali upominki przygotowane przez uczelnię.

Małgorzata Bonk

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 4 (53) / kwiecień 2012

 

 

 

   Czytaj również:

 

       – inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii

       – inne artykuły związane z PWSZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Czytaj pełne wydanie

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj