Poseł Siedlaczek „odkręci” w MSW likwidację posterunków?

Przez Rudy przewija się ogromna ilość osób, Krzanowicom zagraża zalew narkotyków z pobliskich Czech, a gminy nie będą pomagać finansowo policji – Henryk Siedlaczek broni u ministra likwidowanych posterunków.

Interpelacja posła Henryka Siedlaczka do ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego  z 10 maja br. w sprawie likwidacji posterunków policji na terenie Powiatu Raciborskiego.

- reklama -

Szanowny Panie Ministrze,

       
Szanowny Panie Ministrze, w imieniu własnym oraz w imieniu samorządowców gmin powiatu raciborskiego zwracam się z prośbą o zainteresowanie się sprawą likwidacji posterunków policji w gminach: Rudnik, Krzanowice, Pietrowice Wielkie oraz w miejscowości Rudy – gmina Kuźnia Raciborska. Wójtowie i burmistrzowie w/w gmin zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję, której celem miałoby być powstrzymanie procesów likwidacyjnych posterunków. Rady gmin podjęły również uchwały protestacyjne w powyższej sprawie, które zostały przekazane Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Katowicach.

Prawie dziesięć lat temu jako starosta powiatu raciborskiego brałem udział w tworzeniu nowego systemu funkcjonowania policji na terenie raciborszczyzny – zlikwidowane zostały wtedy dwa komisariaty policji,  a w ich miejsce utworzono 6 posterunków policji. Decentralizacja systemu spowodowała, że policja była bliżej obywatela, wzrosło zaufanie społeczeństwa do policji, poprawił się także stan bezpieczeństwa. Nowy system został również pozytywnie przyjęty przez władze gmin, które były aktywnymi współautorami nowej koncepcji funkcjonowania policji. Z budżetów gmin sfinansowano powstanie nowych posterunków, gminy wzięły również na siebie utrzymanie bieżące i koszty funkcjonowania posterunków (bez wydatków osobowych). Lokalne władze aktywnie i systematycznie wspierały finansowo policję m.in. poprzez zakup radiowozów, mierników szybkości – doposażano regularnie posterunki policji, rady gmin przekazywały również pieniądze na fundusz wsparcia policji w celu zwiększenia ilości etatów policyjnych na danym terenie.

Podjęto również inne działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa obywatel poprzez m.in. utworzenie sieci monitoringu wizyjnego, zakup masztów pod mobilne mierniki szybkości przy drogach o zwiększonym ruchu samochodowym. Policja regularnie współpracowała z samorządami przekazując na comiesięcznych posiedzeniach rad gmin informacje na temat stanu bezpieczeństwa obywateli.  Jednym zdaniem przez kilka lat stworzono i dopracowano się sprawnie działającego systemu bezpieczeństwa, którego podstawą była solidna baza, sprawna komunikacja, szybkość interwencji oraz stała współpraca policji z władzami lokalnymi.

W odniesieniu do powyższych działań nie może więc dziwić fakt, iż decyzja o likwidacji posterunków policji jest całkowicie niezrozumiała i odbierana jest jako poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko przez lokalną społeczność, ale również przez władze samorządowe. Co więcej – samorządowcy czują się wręcz oszukani, gdyż wydatkowali środki finansowe na urządzenie, remont i bieżące utrzymanie pomieszczeń, które dzisiaj zostaną zamknięte. A na dodatek decyzja ta została podjęta bez ich udziału i bez konsultacji. Rodzi to oczywiste pretensje i żal, iż mimo aktywnego wspierania policji przez władze samorządowe – nie zostały one potraktowane przez policję jak partnerzy.

Szanowny Panie Ministrze, jako były samorządowiec, znający dobrze specyfikę własnego regionu, obawiam się, iż po likwidacji sieci posterunków powiatu raciborskiego przynajmniej część gmin całkowicie zaniecha działań pomocowych dla policji. Biorąc również pod uwagę rozmieszczenie poszczególnych gmin i miejscowości w powiecie raciborskim, wzrosną znacznie odległości do przejazdu na interwencje patroli policyjnych, co zmniejszy w sposób oczywisty skuteczność policji, a zarazem zwiększy koszty.

Jak więc poważnie traktować zapewnienia przedstawicieli policji, iż restrukturyzacja ma na celu zwiększenie efektywności policji? Dodać do tego należy również to, iż dotychczasowe rozmieszczenie posterunków policji na terenie powiatu uwzględniało specyfikę i potrzeby poszczególnych miejscowości. Rodzi się pytanie, czy osoby podejmujące decyzje w sprawie likwidacji posterunków uwzględniły te specyficzne uwarunkowania?

Dla przykładu: wioska Rudy to miejscowość o ogromnym potencjale turystycznym, gdzie bardzo często liczba stałych mieszkańców jest zbliżona do liczby turystów i pielgrzymów, którzy bardzo licznie odwiedzają miejscowe atrakcje w postaci kompleksu klasztorno-pałacowego, bazyliki czy skansenu kolei wąskotorowej. Z kolei Krzanowice to miasteczko w bezpośredniej bliskości granicy z Czechami – co biorąc pod uwagę otwartość granic oraz odmienność prawodawstwa obydwu krajów w zakresie dostępności i legalności środków psychotropowych i tzw. „miękkich narkotyków” – stwarza zupełnie nowe zagrożenia dla mieszkańców.  

Wobec powyższego proszę Pana Ministra o odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy decyzja o likwidacji posterunków policji na terenie powiatu raciborskiego jest ostateczna i czy w kontekście przedstawionych faktów nie należałoby ponownie przeanalizować jej prawdopodobnych skutków?

2. Czy, biorąc pod uwagę zaangażowanie władz samorządowych w poprawę bezpieczeństwa obywateli i wspieranie policji, nie należałoby w tej sprawie zasięgnąć opinii samorządów, które w swoich zadaniach ustawowych mają również kwestie bezpieczeństwa?

3. Jakie Pan podejmie działania, aby w przyszłości policja, podejmując jakiekolwiek decyzje w sprawach dotyczących bezpieczeństwa obywateli, konsultowała je z odpowiednimi władzami lokalnymi?

4. Czy  i jakie podejmie Pan działania, aby wstrzymać proces likwidacji posterunków policji na terenie powiatu raciborskiego do czasu wyjaśnienia wszystkich omawianych wyżej kwestii?

 

Interpelacja trafiła do MSW, gdzie przez kilka tygodni nabierze mocy urzędowej krążąc od biura do biura. Odpowiedź – zapewne niezbyt jasną i niewiele wnoszącą do sprawy – opublikujemy gdy tylko będzie znana.

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj