Co to za góry w oddali?

We wtorkowy wieczór przez krótką chwilę mogliśmy zaobserwować niezwykłą przejrzystość powietrza. Jeden z mieszkańców Raciborza wykonał kilka fotografii, na których wyjątkowo wyraźnie widać odległe góry.

Pozwalam sobie jako ciekawostkę przesłać kilka fotografii ukazujących to nieczęste zjawisko (dla porównania przesyłam również zdjęcie wykonane w bardzo dobrych warunkach pogodowych  – przy już stosunkowo dużej przejrzystości powietrza).  Wczorajsze ujęcia dodatkowo przerobiłem, żeby jeszcze mocniej podkreślić widoczność obiektów na ostatnim planie. Z jednej strony  chcę podzielić się fajnym widokiem z okna, ale z drugiej, mam pytanie – czy ktoś wie co to za górki tam na samym końcu? – pyta w liście do redakcji Michał Fita

- reklama -

 

 

 
 
 

 

 

 

- reklama -

8 KOMENTARZE

  1. To Sudety. Wystarczy spojrzeć w atlas i pomyśleć – skoro Racibórz leży w Bramie Morawskiej, to ta brama musi się znajdować pomiędzy czymś, prawda?
    Zresztą dlatego ulica Sudecka nazywa się Sudecka – stamtąd widać je nawet z poziomu ulicy przy dobrej pogodzie.

  2. Owszem są to Sudety, a dokładniej dwa pasma: po prawej (wyższe)- Jeseníky; po lewej (niskie)- Góry Opawskie, które są naturalnym przedłużeniem Jeseníków.
    Ta część Sudetów jest bardzo charakterystyczna. Szczyty są kopulaste i praktycznie bezproblemowe dla turystów.
    Michał fajne zdjecia. Pozdrawiam 🙂

  3. Pozwól, że zacytuję większy fragment z wikipedii (zgodny z innymi artykułami encyklopedycznymi):

    „Brama Morawska (cz. Moravská brána) − kraina geograficzna w Czechach, na Morawach.
    Brama Morawska stanowi obniżenie pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Pogórzem Śląskim a Sudetami Wschodnimi, będące działem wodnym pomiędzy górną Odrą a Beczwą, a równocześnie zlewiskami Morza Bałtyckiego i Czarnego.
    Rozciąga się od Moraw w kierunku Śląska w kierunku północno-wschodnim na długości około 65 km. Z południa ograniczona jest grzbietem Malenik (479 m n.p.m.), na północy zaś doliną rzeki Olzy przy jej ujściu do Odry.
    Brama Morawska od najdawniejszych czasów stanowi naturalne przejście pomiędzy Sudetami i Karpatami. Tędy przebiegały najważniejsze trakty handlowe z południa Europy nad Morze Bałtyckie (np. szlak bursztynowy), a także szlaki z Polski do Czech. Najważniejszym miastem Bramy Morawskiej jest dziś Ostrawa. U północnego wylotu Bramy Morawskiej, po stronie polskiej, leżą między innymi takie miasta, jak: Racibórz, Wodzisław Śląski.”…

    Zgodnie z tym co jest tutaj napisane, Racibórz leży u wylotu Bramy Morawskiej i jest jej częścią.

  4. Takie widoki pamiętam już z dzieciństwa. Przy dobrej widoczności, a ta zdarza się przed zmianą pogody, dostrzec można nawet punkt widokowy na Pradziadzie oraz Kopę Biskupią.Od południowego wschodu natomiast rozlega się widok na Beskidy-zarówno te po czeskiej jak i polskiej stronie.

  5. Tego samego dnia nie tylko widocznośc była niesamowita ale i zjawiskowe oświetlenie przed zachdem słońca. To widok z mojego okna.
    [img]upload/small_0zachod_nad_raciborzem.jpg[/img]
    Polecam też zagadkę fotograficzną: z jakiego miejsca zrobiono zdjęcia zachodu słońca i tęczy (również wczoraj po południu): http://www.raciborz.com.pl/fotorelacja2923.html Za prawidową odpowiedź nagroda niespodzianka od redakcji portalu.

  6. O tych widokach ponoć w swych utworach pisał juz Eichendorff a więc patrząc z kierunku Północnego na Południe. Sam ponoć był przekonany,że to Karpaty. Ponoć także rzeczywiście są to Beskidy Czeskie. Nie potwierdzałem tego z mapami i kompasem !Może autorytatywnie wypowie sie jakiś geograf. Ale autora zdjeć poprosiłbym, aby dokładnie określił w jakim kierunku ustawiał aparat. Jeśli w komentarzach pojawia sie sprawa Gór Opawskich /też czasem widocznych/ to zupełnie inny kierunek jak domniemany Północ – Południe.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj