Pod względem liczby popełnionych w 2011 roku przestępstw województwo śląskie ustępuje tylko województwu dolnośląskiemu. W I połowie 2012 roku sytuacja uległa poprawie. Jak na tym tle wygląda powiat raciborski ?
W całym kraju rośnie przestępczość, jednakże najgorzej sytuacja wygląda w województwach zachodnich. W ubiegłym roku w Polsce doszło do 1,159 mln. przestępstw, z czego 794 tys. miało charakter kryminalny. Najniebezpieczniejszym regionem w Polsce jest województwo dolnąśląskie, w którym na 100 tys. mieszkańców doszło do 2902 przestępstw kryminalnych. Niewiele mniej – 2668 – przestępstw kryminalnych odnotowano na Śląsku. Kolejne miejsca w niechlubnym rankingu zajmują województwa zachodnio-pomorskie i lubuskie. Najbezpieczniejszym województwem w Polsce jest województwo podkarpackie, w którym na 100 tys. mieszkańców odnotowano 1148 przestępstw kryminalnych.
Z ogólnokrajowych statystyk policji wynika, że rok 2011 obfitował w mniej zabójstw, rozbojów i gwałtów w porównaniu z rokiem 2010, jednakże wzrosła liczba kradzieży , uszkodzenia mienia, bójek i oszustw. Do "Raportu o stanie bezpieczeństwa w Polsce 2011r." dotarła "Rzeczpospolita". Eksperci wskazują, że województwa zachodnie są zamożniejsze, stąd większa szansa, że w przypadku rozboju w portfelu ofiary przestępca trafi na 300 zł, niż 30 zł. Dodatkowo uważa się, że to pokłosie przesiedleń po drugiej wojnie światowej i braku stabilności struktury społecznej w tym regionie. Dla odmiany na wschodzie Polski ludzie żyją od pokoleń w tych samych miejscach.
Sytuacja w powiecie raciborskim wyglądała podobnie. W roku 2011 w stosunku do roku 2010 wszczęto powyżej 103% postępowań przygotowawczych wg wskaźnika dynamiki (który jest wyrażonym w procentach ilorazem odpowiadających sobie liczb w roku bieżącym i ubiegłym lub w innych okresach porównawczych). Lepiej sytuacja przedstawiała się w sąsiednich powiatach – gliwickim, rybnickim i wodzisławskim .
Póki co rok 2012 okazał się dla Śląska spokojniejszy. W okresie od stycznia do czerwca ogólna liczba popełnionych w województwie śląskim przestępstw wyniosła 62 386, czyli o 5595 mniej niż w analogicznych okresie roku 2011. Jednocześnie wskaźnik wykrycia przestępstw był najwyższy w okresie ostatnich pięciu lat i wyniósł 72,1 proc. O 6244 spadła liczba przestępstw o charakterze kryminalnym, przy których wskaźnik wykrycia wyniósł 63,8 proc. Mniej było zabójstw, przypadków uszkodzeń ciała, udziałów w bójce lub pobiciu, gwałtów, rozbojów, kradzieży z włamaniem, kradzieży cudzej rzeczy, oszustw o charakterze kryminalnym, fałszerstw o charakterze kryminalnym, przestępstw korupcyjnych, uszkodzeń mienia i fałszerstw o charakterze gospodarczym.
Wzrosła natomiast liczba przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, kradzieży samochodów, przestępstw narkotykowych i oszustw o charakterze gospodarczym.
/żet/