Na terenie zbiornika Racibórz Dolny padło około siedemdziesięciu łabędzi.
Na terenie województwa śląskiego stwierdzono przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N1 u ptaków dzikich. Obowiązuje czasowy zakaz wstępu w rejon zbiornika Racibórz Dolny.
Na terenie zbiornika Racibórz Dolny padło około siedemdziesięciu łabędzi. Badanie pobranych próbek wykazało obecność wirusa H5N1. – Wojewódzki Lekarz Weterynarii zwrócił się do mnie z prośbą o wydanie rozporządzenia wprowadzającego środki ostrożności i zakazy na zagrożonym obszarze. Ten obszar to jest powiat raciborski, powiat wodzisławski, część powiatu rybnickiego. Rozporządzenie będzie dotyczyło zakazów i nakazów dla hodowców i posiadaczy drobiu, natomiast również zakazuje osobom postronnym korzystania ze zbiornika Racibórz Dolny – poinformował Wojewoda Śląski Marek Wójcik.
W województwie śląskim to pierwszy w tym roku przypadek wystąpienia wirusa ptasiej grypy, natomiast w całym kraju w tym roku odnotowano 70 ognisk. – W chwili, w której stwierdzono martwe ptaki, hodowcy z pobliskich ferm zostali uprzedzeni przez inspektorów weterynarii o możliwym zagrożeniu, sprawdzono również warunki bioasekuracji w fermach, żeby zabezpieczyć znajdujący się w nich drób – przekazał Marek Wójcik.
Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik zaznaczył, że wirus H5N1 bardzo rzadko przechodzi do człowieka, łamiąc barierę międzygatunkową. Zaapelował jednak, aby w przypadku znalezienia martwych ptaków nie dotykać ich. Podkreślił przy tym, że jeżeli ktokolwiek z biorących udział w utylizacji padłego ptactwa bądź pracujących w gospodarstwach zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, jest możliwość zdiagnozowania ewentualnego zakażenia w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.
W rozporządzeniu, które będzie obowiązywało do 7 grudnia 2024 r., ujęto m.in. czasowy zakaz wstępu w rejon zbiornika Racibórz Dolny – z wyłączeniem funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej oraz innych osób upoważnionych przez te podmioty. Ujęte są w nim również zakazy i nakazy dotyczące zwalczania rozprzestrzeniania się HPAI, takie jak np. utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym miejscu w gospodarstwie w sposób ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami. Nakazuje się również w gospodarstwach, w których utrzymywany jest drób, wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do budynków inwentarskich i wyjściami z tych budynków oraz utrzymanie ich w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego.
oprac. /kp/